Trump'a Kral'dan en üst düzey devlet nişanı

İki gün sürecek olan Suudi Arabistan ziyaretinin ilk gününde Kral Selman Donald Trump'a en üst düzey devlet nişanı takdim etti.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 16:26
Trump'a Kral'dan en üst düzey devlet nişanı

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ilk kez yurtdışı seyahatine çıktı. Dün akşam Suudi arabistan’a gitmek üzere yola çıkan Trump, başkent Riyad'a iniş yaptı.

Trump’a ilk yurt dışı ziyaretinde eşi Melania Trump da eşlik ediyor. Melania Trump'ın Suud Arabistan ziyaretinde nasıl bir kıyafet giyeceği merak ediliyordu. Melania Trump başı açık bir şekilde ancak vücudunun geri kalan kısmnıı kapatacak şekilde siyah ve uzun bir tulum giydi.

ABD Başkanı ve eşini uçaktan iner inmez Suudi Arabistan Kralı Selman Bin ABDülaziz El Suud karşıladı. Donald Trump ve Melania Trump ile el sıkışan Kral, ABD'li konuklarıyle birlikte basının karşısına geçti. Kral Selman'a oğlu da refakat ediyor. 

KRAL'DAN TRUMP'A EN ÜST DÜZEY DEVLET NİŞANI

Yemame Sarayı'ndaki görüşmede Kral Selman ABD Başkanı Trump'a ülkedeki  en üst düzey devlet nişanı olan Kral Abdulaziz Devlet Nişanı'nı takdim etti.

Devlet nişanı takdim töreninde Beyaz Saray yetkililerinin yanı sıra  Başkan Trump'ın eşi ve kızı da hazır bulundu.

Donald Trump'ın görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’den eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında Rusya ile ilişkilerinden dolayı açılan soruşturmanın kapatılmasını istediği yönündeki haberlerle sıkıntılı günler geçiren Trump’ın, bu geziyle olayların soğumasını amaçladığı iddia ediliyor. 

Trump, temasları çerçevesinde başkent Riyad'da 3 ayrı zirveye katılacak. ABD Başkanı Trump'ın SuudiArabistan ziyaretinin merkezinde ise Obama döneminde  durma noktasına gelen ekonomik ilişkilerin canlandırılması yer alıyor.  Ziyaret kapsamında  Körfez ülkeleri ile ABD arasında birçok silah anlaşmasının imzalanacağı tahmin ediliyor. 

BU BİR İLK! RİYAD SOKAKLARI TRUMP VE ABD BAYRAKLARIYLA DOLDU TAŞTI

Ziyaret öncesi Suudi Arabistan cadde ve sokaklarına daha önce görülmemiş bir şekilde Trump'ın fotoğrafları ve ABD bayrakları asıldı. Donald Trump'ın gelişine Suudi basınında da geniş yer verildi.

Suudi Arabistan medyasında ziyaret "tarihi" olarak nitelendirildi. Ayrıca Trump'ın ilk yurt dışı ziyaretini Suudi  Arabistan'a gerçekleştirmesinin ülkenin gerçek konum ve önemini ortaya koyduğu,  ayrıca Trump'ın, kutsal Mekke şehrini sınırları içinde barındıran ülkeye  ziyaretiyle Müslümanlara önemli mesajlar vermek istediği belirtiliyor.

 Donald Trump Suudi Arabistan'dan sonra Pazartesi günü İsrail'e gidecek. Daha sonra ise Belçika ve İtalya’yı ziyaret edecek. 

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 16:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü