Trump yönetiminden flaş Erdoğan açıklaması

Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

12 Ocak 2017 Perşembe 00:00
Trump yönetiminden flaş Erdoğan açıklaması

Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin  “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiç birşey yapamayız.” dedi.

Suriye’de, Türkiye, Rusya, ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız.  Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir.  Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD’dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, DEAŞ’la mücadele ve Esed’e karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex  Tillerson, “Esed’den sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye  konuştu.

Haber Tarihi: 12 Ocak 2017 Perşembe 00:00

YORUM YAZ

  • hercaihercai1 yıl önce
    Komsu Rusya ile muttefik olmak, Seytani Amerika ile muttefik olmaktan daha sereflidir! Ruslar en azindan yalanci degil, ihracat ve ithalatimiz da var.
  • hayrihayri1 yıl önce
    ben bu adamin hiristiyan olduguna bile inanmiyorum, siyonist degilse sasiririm, Trump alman asillidir, dedesi Almanyanin Kallstadt sehrinde yasamistir ve Nazi´lerin güclenmesi ile Amerikaya göcmüstür, daha sonra babasindan aldigi yaklasik 1 Milyon dolarla Milyarder olup cikmistir, kardesim 1 Milyonla basla Milyarder ol cik, arkanda dayilarin* olacak seni bugünlere hazirlamak icin milyarder yapacak iste ozaman 1 Milyonun kisa bir süre icerisinde 3 sivir daha kazanir. *Siyonit gdümlü dayilarin
  • MustafaMustafa1 yıl önce
    Aramız düzelse bile Amerikaya güvenilmez.Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018