Trump skandal ‘Kudüs kararı’ için neden 6 Aralık’ı seçti… İşte cevabı

Donald Trump, Kudüs için skandal bir adım atmaya hazırlanıyor. Ancak Trump neden 6 Aralık tarihini seçti? İşte cevabı;

06 Aralık 2017 Çarşamba 14:46
Trump skandal ‘Kudüs kararı’ için neden 6 Aralık’ı seçti… İşte cevabı

ABD’de başkanlık seçimleri esnasında seçim vaadi olarak ‘Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edeceğini açıklayan Donald Trump, bu skandal için ilk adımı attı.

Skandal adımın türlü krizleri tetikleyeceği, bölgedeki durumu derinden etkileyeceği ve siyasi sonuçlarının olacağı herkesin malumu. Ancak bu konuyu bir kenara bırakarak Trump’ın göreve başlamasından bu yana hayli zaman geçmişken neden 6 Aralık tarihi seçildi diye bir soru akıllara geldi.

AZİZ NİKOLAS GÜNÜ OLARAK ANILIYOR

Bu soru özünde oldukça haklı bir soru… Çünkü bu tarih öyle rast gele seçilmiş bir tarih değil. 6 Aralık “Aziz Nikolas günü” olarak anılıyor.

Nikolas, Konstantin döneminde yaşamış ve 330 senesinde ölmüştür. Hristiyan inancına göre Nikolas henüz gençken inzivaya çekilip tek başına yaşamayı istemiş ve bu nedenle Yeruşalim bugünkü adıyla Kudüs şehrine ziyareti esnasında kendisini ibadete adayacağı bir yer bulmuştur.

Ancak Nikolas, inziva hayatı yaşamasının isteği olmadığını ve pek çoklarının kurtuluşuna aracılık etmesi için vatanına dönmesi gerektiği görüşüne varmıştır.

Bu yüzden Myra'ya bugünkü adıyla Antalya’ya dönüp piskopos atanmıştır. Yine Hristiyan kaynaklarına göre Nikolas, muhtaçlara ve yalan yere suçlananlara yardım edermiş.

ADETE GÖRE ÇOCUKLARA HEDİYE VERİYORLAR

Bu nedenle Hristiyan inancında 6 Aralık, Aziz Nikola Günü olarak kutlanır ve bu tarihinde çocuklara hediyeler verilir.

Yani Trump, bu tarihi gelişi güzel belirlemiş değil. Aslında burada verilmek istenen bazı ince mesajlar bulunuyor. Siyonist lobisini memnun etmek isteyen Trump, kendi inancına göre kutsal saydığı bir günde lobiyi mutlu etmek için bir hediye takdim etmekte.

Haber Tarihi: 06 Aralık 2017 Çarşamba 14:46

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Kasım 2018