Trump: 'Samuray Japonlar' neden Kore'yi vurmuyor?

Asya turu kapsamında yaptığı diplomatik görüşmeler sırasında ABD Başkanı Donald Trump, Japonya temaslarını sürdürüyor.

07 Kasım 2017 Salı 12:33
Trump: 'Samuray Japonlar' neden Kore'yi vurmuyor?

Geçtiğimiz günlerde başladığı ve 5 ülkeyi kapsayan Asya turuyla diplomatik görüşmelerini sürdüren Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin provokasyonlarına rağmen samuray savaşçıları ülkesi olan Japonya'nın neden Kuzey Kore'ye askeri müdahalede bulunmadığını anlamadığını söyledi.

Kuzey Kore, 29 Ağustos ve 15 Eylül tarihlerinde Japonya üzerinden iki nükleer füze atmış, her iki füze de Hokkaido adası üzerinden geçerek Pasifik Okyanusuna düşmüştü.

Japonya'nın en çok okunan gazetelerinden biri olan Japan Times'ın haberine göre Japonya'nın atılan füzelerin karaya ulaşmayacağını anladığında müdahale etmediği belirtilirken haberde füzelerin yüksekliğinin ve hızının onları havadayken yok etmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump, Asya turunun ilk durağı Japonya'nın başkenti Tokyo'da Başbakan Şinzo Abe ile bir araya gelmiş, Akasaka Sarayı'nda ikili görüşme gerçekleştiren Trump ve Abe, ABD ile Japonya arasındaki ticaret ve ikili konular ile Kuzey Kore meselesini ele almıştı.

Abe ile öğlen çalışma yemeğinde bir araya gelen Trump, ikili görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki iş birliğini sürdürme konusunda kararlı olduklarını dile getirerek, "Bilhassa ikili ticaretteki açığı azaltarak adil ve eşit ticari ilişkiler geliştirerek muazzam ilerleme kaydediyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Trump, görüşme sonrası Abe ile düzenledikleri ortak basın toplantısında da Kuzey Kore yönetimini "uygar dünya için tehdit" olarak nitelendirmiş, Pyongyang yönetiminin ABD'yi ya da müttefiklerini tehdit etmesini "sineye çekmeyeceklerini" söyleyen Trump, "Bazıları söylemlerimin çok sert olduğunu söylüyor ama bakın son 25 yıldır yapılan hafif söylemlerle neler oldu." demişti

Haber Tarihi: 07 Kasım 2017 Salı 12:33

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018