THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Trafiğe çıkışlar yasaklandı... 10 maddelik liste açıklandı

Başkent Madrid'de egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğini önlemek için eski araçların trafiğe çıkışının yasaklanması ve hız sınırlamasının aralarında bulunduğu 30 maddelik önlem paketi açıklandı.

13 Mart 2017 Pazartesi 17:40
Trafiğe çıkışlar yasaklandı... 10 maddelik liste açıklandı

İspanya'nın başkenti Madrid'de motorlu araçların yol  açtığı, egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğine karşı 30 maddelik önlem  paketi açıklandı. 

 

Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena ve Şehircilikten Sorumlu  Belediye Meclis Üyesi Ines Sabanes, "Kaliteli Hava Planı" başlığı altında  alınacak önlemleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğine karşı son 6 aydır  sadece belirli dönemlerde uygulanan önlemlerin sabit hale getirilmesini öngören  planda, 2018 yılı başından itibaren her gün "M-30" adlı Madrid çevre yolundaki  motorlu araçlara saatte 70 kilometre hız limiti getirilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, 2020'den itibaren şehir içinde araç park etmenin kısıtlanması ve 2025'ten itibaren eski araçların kent trafiğine çıkışının yasaklanması da  dikkati çeken tedbirler arasında yer alıyor.

Madrid Belediyesi, emisyon değeri sıfır olan, çevreye duyarlı araçlara  bedava park gibi çeşitli kolaylıklar getirileceğini duyururken, belediye  otobüslerinin de çevreye daha uyumlu olacak şekilde yenileneceğini bildirdi.

Öte yandan, egzoz gazlarıyla bağlantılı hava kirliliğinin kanser, kalp  krizi gibi hastalıkları tetikleyerek ülkede yılda 2 bin 600'den fazla kişinin  ölümüne yol açtığı belirtildi.

İspanya'da bu alanda sadece Madrid'de değil, diğer kentlerde de benzer  önlemlerin alındığı biliniyor. Barcelona Belediyesi, bir süre önce 1 Aralık  2017'den itibaren geçerli olmak üzere eski araçların şehir trafiğine çıkmasına  kısıtlama getiren kararlar almıştı. 

Haber Tarihi: 13 Mart 2017 Pazartesi 17:40

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü