TOKİ’den 35 ‘Mahalle’ projesine ödül

Bu yıl mahalle temasıyla gerçekleştirilen ‘7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ve 123 projenin değerlendirildiği yarışmada 35 eser ödül almaya hak kazandı.

Mimarlık ve şehircilik uygulamalarında ‘Mahalle’ odaklı fikir ve arayışların önünü açabilmek amacıyla TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO, tarafından ‘Mahalle’ temasıyla düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari ve Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı.

Bugün, TOKİ İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirilen ödül töreninde, mimarlık dünyası ve sektör temsilcileri bir araya geldi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan törende, 2014 yılında yeniledikleri üretim yaklaşımlarıyla yeni bir çizgide konut üretimine başladıklarını vurgulayarak, az katlı yapılanmayı esas alan, bölgelerin yerel mimari çizgilerinden esinlenilen, mahalle konseptinde yeni yerleşimler kurulmakta olduğunu belirtti.

ÖDÜL ALAN PROJELER İNŞA EDİLECEK

Her bölgeye ayrı ayrı verilen ödüllerde birinci 125 bin TL, ikinci 100 TL, üçüncü 75 bin TL ve mansiyon sahipleri 35 bin TL ödül aldı. Ödül almaya hak kazanan projeler, kendi bölgelerinde inşa edilecek.

Yarışmacıların disiplinler arası bir planlama ile katıldıkları yarışmada ekiplerde en az 1 mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarı bulunması şartı arandı. Mimarlık öğrencileri ise yarışmaya yardımcı olarak katılabildi.