Tobruk Hükümeti’nden Türk şirketlerine darbe

Mısır’daki darbeci Sisi yönetiminin desteklediği Libya’daki Abdullah es-Seni’nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti, ülkede projeleri olan bütün Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldı. Seni, geçen hafta eş-Şarku’l Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçlamıştı. 2011’deki iç savaş öncesinde Türk firmaları Libya’da 15 milyar dolarlık iş yapıyorlardı.

24 Şubat 2015 Salı 07:42
Tobruk Hükümeti’nden Türk şirketlerine darbe

Mısır’ın darbeci lideri Sisi’nin desteklediği Libya’daki Tobruk Hükümeti’nin ülkede projeleri olan bütün Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldığı bildirildi.

TÜRK ŞİRKETLERİ LİBYA’DAN ÇIKARILIYOR

Abdullah es-Seni’nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti’nin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, “Dün (önceki gün) Beyda kentinde olağanüstü toplanan geçici hükümetin bakanlarının Türk şirketlerini Libya’dan çıkarma kararı aldığı” belirtildi. Haberde ayrıca “Toplantı kapsamında yabancı şirketlerle yapılan tüm proje sözleşmelerinin gözden geçirilmesine karar verildiği” dile getirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin 17 Şubat devriminin başından bu yana Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı desteğe vurgu yapmıştı.

TEBLİGAT GELMEDİ

Bu arada Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Libya’da  Tobruk Hükümeti’nin yaptığı son açıklamalar konusunda şu ana kadar Türkmüteahhitlik firmalarına ulaşmış herhangi bir tebligatın bulunmadığını bildirdi.

Libya’da emekli general Hafter’in, Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellenmişti.

Kaddafi rejiminin 2011’de devrilmesinin ardından Libya’da tesis edilen geçiş hükümetine karşı geçen yılın başında başlayan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.
Ülkedeki iç savaş, Trablus’taki Milli Genel Kongre’nin (MGK) desteklediği “Libya Şafağı” Koalisyonu ile Mısır’daki Sisi yönetiminin desteklediği, Tobruk’daki Temsilciler Meclisi’nin ise arka çıktığı emekli General Halife Hafter’e bağlı “Onur Operasyonu” Koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

Haber Tarihi: 24 Şubat 2015 Salı 07:42

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    9 Aralık 2018