Tillerson'dan bir Türkiye açıklaması daha!

Tillerson, "Türkiye, Amerika’nın önemli bir NATO müttefikidir. Bölgede bizim için hala önemli bir ortak. Aynı yönde çalışmaya devam etmek için bir yol bulmamız lazım. Suriye konusunda aynı sonuçlara bağlıyız." dedi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 20:11
Tillerson'dan bir Türkiye açıklaması daha!

Ortadoğu turu kapsamında Ürdün'ün başkenti Amman'da yetkililerle görüşen Tillerson, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile bakanlık binasında bir araya geldi.

Tillerson, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Tarihi kentin (Kudüs'ün) nihai durumu müzakereler yoluyla belirlenecek." dedi.

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul ettiğini tekrarlayan Tillerson, "ABD, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış olduğu gibi Ürdün'ün de kutsal mekanları koruması ve görüşmelerdeki rolünü takdirle kabul etmektedir." ifadelerini kullandı.

TİLLERSON'DAN TÜRKİYE'YE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Türkiye'nin hâlâ ABD'nin önemli bir NATO müttefiki ve kendileri için çok önemli bir ortak olduğunu söyleyen Tillerson, "Türkiye, Amerika’nın önemli bir NATO müttefikidir. Bölgede bizim için hala önemli bir ortak. Aynı yönde çalışmaya devam etmek için bir yol bulmamız lazım. Suriye konusunda aynı sonuçlara bağlıyız." dedi.

Tillerson sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin kendisini çevreleyen alanlarda olduğu gibi Suriye ve Irak'tan da tehditlerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Türkiye'ye yönelik bu tehditleri azaltmak için nasıl iş birliği yapabileceğimiz konusunda görüşmeler yapmayı umuyoruz. Bence Türkiye'ye en çok fayda sağlayacak şey, Cenevre'de Suriye'yi istikrara kavuşturan başarılı barış sürecidir."

FİLİSTİN'İ DE KONUŞTULAR

Ürdünlü Bakan da Tillerson'la Suriye ve Filistin sorunlarına ilişkin görüşmelerde bulunduklarını ifade etti.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün garanti altına alınmasının önemine işaret eden Safedi, Suriye halkının kabul ettiği bir çözüme ulaşmanın zorunlu olduğunu vurguladı.

Safedi, Filistin konusunun Ürdün için en temel mesele olduğuna dikkati çekerek, "Ürdün Krallığı 'Haziran 1967 sınırları esasına dayalı iki devletli çözüm' kararından başkasını kesinlikle kabul etmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Tillerson ve Safedi ayrıca, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde; ABD'nin Ürdün'e 5 yıl boyunca senelik 1,275 milyar dolar yardım yapmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

TİLLERSON, ÜRDÜN KRALI 2. ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile de başkent Amman'da bir araya geldi.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, ikilinin başta Suriye krizi olmak üzere Orta Doğu'daki krizler ve bunların siyasi yollardan çözülmesiyle teröre karşı mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaları masaya yatırdığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Ürdün ile ABD arasında gelecek 5 yılda askeri ve ekonomik alandaki mutabakat zaptının yenilenmesinin öneminin vurgulandığı dile getirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Kuveyt'i kapsayan Ortadoğu turu kapsamında Mısır ve Kuveyt'i ziyaret etmişti.

Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 20:11

YORUM YAZ

 • avcı demiravcı demir9 ay önce
  Hiç güvenimiz kalmadı.buz gibi soğuduk.
 • AhmetAhmet9 ay önce
  Neymiş tillerson Türkiye bin endişelerini giderecek yöntemleri görüşecekmiş. Suriye'yi terketsin ben yokum desin dünya 1haftada Sulhi kavuşur, ama gizli oyunlarını terketmesi lazım
 • YAVUZYAVUZ9 ay önce
  teklif ve önerilerinin bu sefer işe yaramayacağını çok iyi bildiği için incirlik üssünü ürdüne taşıyabilirmiyim diye önce ürdüne uğruyor alacağı cevaba göre burada siyaset belirleyecek yalnız artık bu eşkiya ve terör destekçileri şunu unutmayınki söyleyeceğiniz her türlü yalana ve numaraya aldanacak birini bulamayacaksınız
 • ramazan özramazan öz9 ay önce
  bu adileri dinlememliyizbunlar bizi oyalayıp pkk yı daha güçlü hale getirmeye çalışıyorlarhey sen tilerson söle bakalımtürkiyeden ne tilenirsın
 • KılıçKılıç9 ay önce
  At b..ku abd burayı ırak suriye sandılar iki sünnetsize silah vermeyle türkiyeyi altedeceğiz sandı dingiller
 • abdullahabdullah9 ay önce
  Bu Tillerson denen ....
 • Mustafa Mustafa 9 ay önce
  Y...ak herifler hepsi aynı bk, anca kelime oyunu yapıyorlar, bunlar OÇ.
 • Sahin MustafaSahin Mustafa9 ay önce
  Koca bir balonsun hala kurusıkıyorsun.utanmaz arlanmaz serefsiz i....hala bize yolmu gösteriyorsun.
 • abdrhmnabdrhmn9 ay önce
  ne oldu daha iyi günleriniz g..tünüzmü sikıştı yahudi tillerson son olasın yıkılasın ısraelin yahudi p..çiabd.

Günün Karikatürü

21 Kasım 2018