THK’da yolsuzluk skandalları bitmiyor

Eski Başkan Osman Yıldırım döneminde pek çok usulsüz iş yapıldığını belirten THK Başkanı Vacit Öktem, “THK Vakfı üzerinden 13 şirkete 17 bankadan 800 milyonu aşan miktarlarda kredi alındı. Taşınmazları ipotek edilen THK ciddi borç yükü altına sokuldu” dedi.

25 Haziran 2015 Perşembe 08:04
THK’da yolsuzluk skandalları bitmiyor

ANKARA- Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Vacit Öktem, THK Vakfı üzerinden 13 şirkete 17 bankadan 800 milyonu aşan miktarlarda kredi alındığını belirterek, “Kredilere kefil olarak THK derneğinin taşınmazları ipotek edildi. Kurum bilinçli bir şekilde ciddi borç yükü altına sokuldu” dedi.

Öktem, kurum binasında düzenlediği basın toplantısında, THK Vakfı ve THK Üniversitesi’nin içinde bulunduğu yargı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

HEDEFLERDEN SAPILDI

THK’nın ülke havacılığının gelişmesi ve gençlere ücretsiz havacılık eğitimi verilmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatan Öktem, “Günümüze kadar bu misyon doğrultusunda çok önemli başarılara imza atılmışken, önceki genel başkan döneminde ticari faaliyetlere yönelinerek bu amaçtan maalesef sapılmıştır. Kamuya yararlı dernek statüsünde olan ve tüm mal varlığı kamuya ait olan kurumumuzda, eski genel başkan Osman Yıldırım döneminde THK Vakfı kurulmuş, kuruma ait çok büyük taşınmaz varlığı ile uçaklar ve bir kısım hava araçları vakfın mülkiyetine geçirilmiştir” diye konuştu.

TAŞINMAZLAR İPOTEK EDİLDİ

Vakıf üzerinden 13 ayrı anonim şirketin faaliyete geçirildiğini, bu şirketler için 17 ayrı bankadan 800 milyonu lirayı geçen krediler alındığını söyleyen Öktem, bu kredilere kefil olarak THK derneğinin taşınmazlarının ipotek edildiğini söyledi. Öktem, “Kurum bilinçli bir şekilde ciddi borç yükü altına sokuldu. Bunun sorumlusu olarak görülen Osman Yıldırım, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yolsuzluk, zimmet, güveni kötüye kullanma ve rüşvet suçlamasıyla tutuklandı” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKRABA VE DOSTLARINI DOLDURMUŞ

Vacit Öktem, geçen yıl yapılan THK Genel Kurulu ile göreve getirilen yöneticilere, vakıf yönetiminde söz sahibi olmaları konusunda zorluklar çıkarıldığını iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu engeli çıkaran eski Genel Başkan Osman Yıldırım, akrabaları aracılığıyla vakfı yönetmeye devam etmiş, yasalara ve vakıf senedine aykırı olarak emekli general ve eski milletvekili olan Kürşat Atılgan isimli kişiyi, vakfın mütevelli heyet ve yönetim kurulu başkanlığına, Olağanüstü Genel Kurul’da desteklediği aday olarak lanse edilen Tacettin Güçer isimli şahsı da üniversite mütevelli heyetinin başkanlığına getirmiştir. Hukuksuz olarak vakfın başına geçen Kürşat Atılgan ise emekli bir general arkadaşını çok yüksek maaşla mütevelli heyetine ve şirketlerin başına yönetici olarak atamış, kurumda çalışan bir kısım asker kökenli kişileri yanına almış, ayrıca iddianamede adı geçen ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Osman Yıldırım’ın işbirlikçisi emekli albay Volkan Yılmazer’in delilleri karartabileceğini bilmesine rağmen üst düzey vakıf yöneticiliğini devam ettirmesini sağlamıştır. Şu an THK Vakfı’nı ve Üniversite Mütevelli Heyetini, seçilen genel başkan değil, seçilemeyen genel başkan adayları yönetmektedir” dedi.

“Yolsuzluklarla anılmak istemiyoruz” diyen Öktem, THK’da usulsüz işe alımlarla ilgili bir soruyu, “Bugüne kadar 60’tan fazla kişiyle yollar ayrıldı. İddianame incelendikten sonra suçlamalara göre yeni bir değerlendirme yapacağız” diye cevapladı. (AA)

Haber Tarihi: 25 Haziran 2015 Perşembe 08:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    19 Ekim 2018