Teröristler ‘patates’ hatla iletişim kurmuş

Irak'ın kuzeyinde kullanılan korek hattı üzerinden iletişim sağlayan sistem ile 20 bin cep telefonu hattı bulundu.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:58
Teröristler ‘patates’ hatla iletişim kurmuş

Irak'ın kuzeyinde kullanılan korek hattı üzerinden iletişim sağlayan sistem ile 20 bin cep telefonu hattı bulundu. Sistemin, Türkiye ile Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK mensupları arasında iletişim amaçlı kullanıldığı belirlendi.

Mehmetçik terör örgütü PKK’ya ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin şüphe üzerine 4 ay süren takibi sonucu Cumhuriyet Mahallesi'nde bir iş yerine operasyon yapıldı. Cam filmi ile kaplı, kapısında bir gözcünün hazır bekletildiği iş yerinde yapılan aramada, Irak'ın kuzeyinde kullanılan korek hattı üzerinden iletişim sağlayan sistem ile 20 bin cep telefonu hattı, her birinde 8 sim kart yuvası bulunan 8 sinyal güçlendirici modem, 8 akü ve çok sayıda iletişim kablosu bulundu. Yasadışı iletişim sağlayan sistemin faal olması dikkati çekerken operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı. Ele geçirilen cihazlar incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi.

HEM İLETİŞİM HEM TEHDİT

Güvenlik güçleri, Irak'ın kuzeyindeki yerleşim yerleriyle düşük bedelli iletişim sağlamak için kurulan sistemin, Kandil'deki terör örgütü PKK mensuplarının Türkiye'deki teröristlerle bağlantı sağlamak amacıyla da kullandığı şüphesi üzerinde duruyor. Güvenlik güçleri ayrıca, terör örgütü üyelerinin bu hatlar üzerinden Türkiye'deki yakınlarıyla görüştüğü ve bölgedeki bazı işadamlarını tehdit ettiği gibi ihtimalleri de değerlendiriyor.

200 KİLO AMONYUM NİTRAT ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan Hakkari İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince PKK/KCK bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, önceki gün merkeze bağlı Oğul köyü kırsalındaki Katırgediği mevkisinde gerçekleştirilen arama tarama faaliyetinde, gece görüş cihazı, el dürbünü, 2 el bombası, 200 kilogram amonyum nitrat, 2 tüp, 400 metre el yapımı patlayıcı kablosu, 300 metre tel, 5 roketatar sevk fişeği, 20 tabanca fişeği, telsiz batarya şarj cihazı, 15 pil bloğu, 2 şemsiye, 20 bölücü terör örgütüne ait kıyafet, 3 uyku tulumu ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

PKK’nın Mahmur kampında patlama: Ölü ve yaralılar var

Irak’ta Musul’un Mahmur ilçesindeki “Mahmur Kampı’nda” meydana gelen patlama sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Öte yandan bazı yerel medya organları kampta bomba yüklü bir aracın infilak ettirildiği bilgisini paylaştı.
Birleşmiş Milletler bünyesinde yer almasına rağmen Mahmur Kampı terör örgütü PKK tarafından üs olarak da kullanılıyor.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 10:58

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    14 Ekim 2018