Terör örgütü DEAŞ'a 2. darbe

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik 5 ildeki baskınlarda 10 Kasım’ı kana bulamak isteyen 213 kişi yakalandı.

10 Kasım 2017 Cuma 08:19
Terör örgütü DEAŞ'a 2. darbe

Terör örgütü DEAŞ’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sonrası 10 Kasım anmasını da kana bulamak için eylemlere hazırlandığı ortaya çıktı. Yurt genelinde örgüte yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, çok sayıda DEAŞ’lı gözaltına alındı. İşte il il baskınlar…

-ANKARA: Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi koordinesinde, bin 500 polisin katılımıyla terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyon düzenlendi.  Merkez ilçeler ile Sincan, Etimesgut ve Çubuk’taki 250 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 245 şüpheliden 172’si gözaltına alındı. Aralarında DEAŞ’a müzahir “Tatlıbal grubu” üyelerinin de olduğu zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyale el konuldu.      

- BURSA: Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 27 kişi hakkında terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla yakalama kararı çıkarıldı. Harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, aralarında Suriye uyrukluların da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.   

-BİNGÖL: Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde terör örgütü DEAŞ’a yönelik çalışma yaptı.Yapılan çalışmada örgütle bağlantılı 7 şüpheli tespit edildi. Bunun üzerine düzenlenen operasyonda 7 şüpheli gözaltına alındı.

-KÜTAHYA: DEAŞ üyelerinin deşifresine yönelik yapılan çalışma kapsamında Gaybi Efendi, Servi ve Ali Paşa mahallelerindeki 3 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.Operasyonda, terör örgütü DEAŞ ile irtibatlı oldukları iddia edilen Irak uyruklu A.M.G.A, F.F.M. ve M.N.K. gözaltına alındı.    

-ESKİŞEHİR: Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, kent merkezinde daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. 10 Kasım ile ilgili tedbirler ve gerçekleşmesi muhtemel eylemlerle ilgili olarak DEAŞ ile irtibatı ve iltisakı  olduğu öne sürülen 4 kişi gözaltına alındı. 

DEAŞ için ağabeye infaz

Kuzey Irak’ta, DEAŞ’a muhalif olduğu için polis ağabeyi Abdulkadir Abdurrahman’ı infaz ettiği görüntüsü sosyal medyada paylaşılan Iraklı terörist Abdulkhaleq Abdulqader Ali Kayseri’de yakalandı. Emniyet’te işlemleri süren terörist, kendisinden 1 yaş büyük olan ağabeyini, DEAŞ’a muhalif hareket ettiğini, bu nedenle örgüt tarafından infaz emri verildiğini, samimiyeti ve örgüte bağlılığının test edilmesi için infazın kendisine yaptırıldığını anlattı.   Abdulqader Ali’nin eşi ve 2 çocuğunun daha önceden Kayseri’ye geldiği tespit edildi.

29 EKiM’DE 143 KİŞİ YAKALANDI 

29 Ekim’de de eylem hazırlığındaki DEAŞ’lılara yönelik yurt genelinde operasyonlar düzenlenmişti. İstanbul, Ankara, Çankırı, İzmir, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep, Eskişehir ve Bursa’da yapılan şok baskınlarda toplam 143 şüpheli yakalanmıştı. 

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 08:19

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018