Telefonundan kafa kesme görüntüleri çıktı

DAEŞ’ten kaçan bir grubun Tekirdağ’daki faaliyetleri ortaya çıkarıldı.

10 Kasım 2017 Cuma 09:10
Telefonundan kafa kesme görüntüleri çıktı

Suriye’de elindeki alanları kaybetmeye başladıktan sonra özellikle Türkiye’ye yönelik tersine göç başlatan terör örgütü DAEŞ’ten kaçan bir grubun Tekirdağ’daki faaliyetleri ortaya çıkarıldı. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, DAEŞ’in infazcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Melik Ahmet Hüseyin tutuklandı. “Melik Hammadi Hüseyin” kod adını kullanan şüphelinin, üç ay önce Türkiye’ye gelip Şarköy’e yerleştiği anlaşıldı. Deyrizor’da “istihbaratçı” ve “infazcı” olarak görev yaptığı iddia edilen şüpheli, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. 

DAEŞ’in Suriye’deki çatışma bölgelerinde savaşan Türk ve yabancı uyruklu teröristlerin, son dönemde dönüşe başladığını ortaya çıkaran istihbarat birimleri, söz konusu DAEŞ’çıların Türkiye’deki olası eylemlerini engellemek amacıyla yoğun çalışma başlattı. Ülke genelinde devam eden çalışmalar kapsamında, Tekirdağ’da yapılan bir operasyonda istihbaratçı ve infazcı olarak görev yapan bir örgüt üyesi yakalandı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, istihbarat birimleri, DAEŞ’in Rakka’daki ana karargahındaki İsa İbrahim El Abdullah kod adlı sorumlusunun, örgütten ayrılan Casim Hammud Salih, Melik Hammadi Hüseyin, Hüseyin Taha El Hassun ve Zekeriye Abid El Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 16 örgüt üyesini yasadışı yollardan Türkiye’ye gönderdiği belirlendi. 

Operasyon yapıldı

Bu bilginin ardından başlatılan çalışmalarda, Melik Hammadi Hüseyin, Hüseyin Taha El Hassun ve Zekeriye Abid El Hüseyin’in Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bir evde kaldıkları tespit edildi. Savcılık talimatıyla Tekirdağ Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Şarköy’de tespit edilen ve üç şüphelinin kaldığı eve iki hafta önce operasyon yaptı. Operasyonda, teröristler gözaltına alınarak Tekirdağ’a getirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden Melik Ahmet Hüseyin hakkında DAEŞ’ta istihbaratçı ve infazcı olarak görev yaptığı iddia edilirken, el konulan cep telefonunda yapılan incelemede DAEŞ’ın gerçekleştirdiği kafa kesme eylemlerinin görüntüleri bulundu. 

DAEŞ şüphelisi Hüseyin, emniyetteki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Hüseyin ifadesinde Suriye’deki savaştan kaçmak amacıyla Türkiye’ye geldiğini iddia etti. Cep telefonundaki görüntülerin, hatırlamadığı kişiler tarafından gönderildiğini öne süren Hüseyin, kendisi gibi DAEŞ’ta savaşan yakınlarının kendisini ölümle tehdit ettiklerini öne sürdü. 

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından mahkemeye çıkarılan şüpheli Melik Ahmet Hüseyin, verdiği çelişkili ifadeler ve konumu nedeniyle tutuklandı. Aynı evde birlikte yakalandığı Hüseyin Daha ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. 

Milliyet

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 09:10

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018