THY- Euroleague

Tekstil şaşırtacak şekilde büyüdü

21. Evteks Fuarı’nın gelişimi ortaya koyduğunu belirten Zeybekci, “Evteks gibi markalaşmış birkaç fuarımıza yurtdışındaki fuarlara katılım konusunda verdiğimiz desteğin aynısını vereceğiz. Bu fuarı destekleyememek bize mağlubiyet gibi geliyor” dedi

20 Mayıs 2015 Çarşamba 08:05
Tekstil şaşırtacak şekilde büyüdü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuarlara verilen desteğin gelecek dönemde artırılacağını belirterek, “Birkaç marka fuarı nasıl ki yurt dışındakini destekliyoruz, ülkedeki marka fuarları da, bunlara katılımı da aynı şekilde destekleyeceğiz. Evteks gibi fuarlarımızı destekleyememek bize mağlubiyet gibi geliyor” dedi.

21. Ev Tekstili Fuarı’nın (EVTEKS) açılışında konuşan Zeybekci, geçen yıl 13,1 milyar dolarlık hacme ulaşan ev tekstili sektörünün paydaşlarıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin coğrafyasının kendisine yüklediği sorumlulukların farkına vardığını aktaran Zeybekci, Türkiye’nin 2 milyar nüfuslu çevre coğrafyasıyla beraber geleceğe yürüdüğünü söyledi.

SEKTÖRDEKİ GELİŞME ORTADA

Zeybekci, her yıl mekan tekstili ile ilgili dünyada düzenlenen fuarları takip ettiğini belirterek, “İlk olarak 1988 yılında Frankfurt’ta bir fuara katıldım. O zaman 1 veya 2 Türk katılımcı firma vardı. Bugün biz dünyada alanında 2. en büyük fuarı düzenliyoruz. EVTEKS, sektörün gelişimini gözler önüne seriyor” ifadesini kullandı.

KİLOYU 2,5 DOLARA ÇIKARMALIYIZ

Zeybekci, 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için gerekli tüm yapısal reformların hayata geçirildiğini dile getirerek, “Son 12 yılda ihracatımız her yıl 13,1 oranında artıyor. Bu gidişle 500 milyar dolar ihracata rahat ulaşırız. İleri teknoloji ve tasarıma geçilmeli. Kilogram fiyatı 1,60 olan ihracatımızı 2,5 dolara çıkarmalıyız” diye konuştu.

Çeşitli sektörlere yurt dışı fuarlar için verilen desteği yurt içi fuarlar için de sağlamayı planladığını aktaran Zeybekci, “Tespit ettiğimiz 4 veya 5 fuarı özellikle destekleyeceğiz. Bu fuarları destekleyemiyor olmak bana mağlubiyet gibi geliyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, fuarın Türkiye ihracatının yüz akı olduğunu belirtti.

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2015 Çarşamba 08:05

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    19 Ekim 2018