Tek taraflı velayette çocuk ancak icra yoluyla görülebiliyor… Parayı öde çocuğu gör

6284’le çatırdatılan, süresiz nafaka ile yıkılması sağlanan aileye bir darbenin de tek taraflı velayet uygulamasıyla indirildiği belirlendi.

15 Kasım 2017 Çarşamba 07:02
Tek taraflı velayette çocuk ancak icra yoluyla görülebiliyor… Parayı öde çocuğu gör

Akit, Türkiye’nin yarınlarının teminatı olan aile kurumunu baltalayan hukukî uygulamaları gündeme taşımaya devam ediyor. 6284 sayılı kanunla çatırdatılan, 3444/4721 sayılı kanunlarla yıkılması sağlanan aile kurumuna bitirici darbenin TMK’nın 336. maddesi ile vurulduğu saptandı. Aile dramlarını derinleştiren TMK 336 ile ayrılan çiftlerin çocuklarının velayeti tek tarafa veriliyor. Tek taraflı velayet uygulamasıyla çocuğun velayetini alamayan ebeveyn, çocuğunu sanki ticari bir malmış gibi ancak “icra” yoluyla ve para ödeyerek görebiliyor. Maddi gücü olmayan aile bireyine yavrusunu hasret bırakan tek taraflı velayet garabeti; velayeti elinde bulunduran tarafın, ayrıldığı eşine karşı bu durumu suiistimal ederek bir intikam aracı olarak kullanmasına yol açarak ayrılan çiftlerin birbirine düşman olmasını sağlıyor.

VELAYET ANNEYE, ‘HASRET’ BABAYA

Asırlar boyunca en büyük gücü genç nüfusu ve sağlam aile yapısı olan, savaşlarla, işgallerle yıkılmayan ülkemizin yarınlarına darbe indiren hukuki uygulamalar arasında tek taraflı velayet de yer alıyor. Türk Medeni Kanunu’nun 1985’ten bu yana tatbik edilen 336. maddesi uyarınca ayrılan çiftlerin çocuklarının velayeti, tek taraflı olarak eşlerden birisine veriliyor. Çocuğun velayeti, aile mahkemelerince yüzde 99 oranında annede oluyor. Yavrusunun velayetini elinde bulunduramayan baba, çocuğunu her ayda 2 kez olmak üzere 1 ila 3’üncü haftasında, yahut 2 ila 4’üncü haftasında görebiliyor. Velayetsiz babalara ayda minimum 8 saat, maksimum 24 saat çocuğunu görme süresi tanınıyor. Baba, yavrusunu ayın ilk ve ikinci görüşmelerinde 4’er ya da 12’şer saat görmüş oluyor. Babalar, annesiyle ayrı düştükleri çocuklarıyla birlikte vakit namazlarına, Cuma namazlarına, Bayram namazlarına gidemiyor. Çünkü çocuğun vaktinden sonra velayeti elinde bulunduran anneye teslim edilmemesi durumunda baba hakkında ‘çocuğu kaçırmak’ suçundan dava açılıyor...

ÇOCUĞA ‘TİCARİ MAL’ DEĞERİ VEREN KANUN!

Tek taraflı velayetin verildiği anne, yasal mevzuata rağmen çocuğunu babasının görmesine izin vermediği durumlarda ise ebeveynler hukuk garabetiyle karşı karşıya kalıyor. Yavrusuyla ‘ziyaretçi’ olarak görüşme hakkından dahi faydalanamayan babanın, İcra Dairesi Müdürlüğüne başvurması isteniyor. TMK’ya göre; ticari mallarla ilgili ihtilaflı durumların takipçisi olan icra daireleri, babalara çocuğunu görmenin tek olanağı olarak sunuluyor. İcra dairesine başvurmak için ise ebeveynden para isteniyor. Ayda 2 kez çocuğunu görme hakkı olan baba, tek görüş için pedagog, ulaşım vb. giderleri olarak 400 TL ila 900 TL aralığında için maddi bedel ödemek zorunda bırakılıyor. İkinci görüşme için miktar 800 ila 1800 TL’ye kadar çıkıyor. Tutanaklara bu durum “borçlu anne” ve “alacaklı baba” olarak geçiyor. “Hacizin cinsi” ise “çocuk teslimi” olarak geçiyor. Sonrasında ilgili icra dairesinin kararıyla baba; kolluk kuvvetleri ve pedagog eşliğinde çocuğunu “haciz etmek için” yola koyuluyor...

 

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:02
 • İsmail Coşkunİsmail Coşkun4 gün önce
  Allah sizden razı olsun. Devletimiz ve kanun koyucular yaptığınız haberleri ne zaman dikkate alacaklar çok merak ediyorum. 550 tane milletvekili bu ülkede ne işe yarıyor çok merak ediyorum. Bakanlar ne işe yarıyor çok merak ediyorum. Varsa yoksa fetö fetö. Bu bela fetöden daha tehlikeli.
 • Ersen BudarErsen Budar4 gün önce
  Allah sizlerden razı olsun sonunda birileri sayenizde sesimizi duyar artık inşallah böyle bu rezil kanundan inananın çoğu insanın hatta siyasilerin bile haberi yok insan başına gelmeden anlamıyor.
 • HasanHasan4 gün önce
  Tskrlr faruk bey.
 • AHMETAHMET4 gün önce
  Kadın kocasını aldatıyor ama bu suç değil. Sevgilisi kadına boşanma yöntemi konusunda yol gösterip, kocana şöyle iftira atarsan her şeyi sen kazanırsın diyor. Böylece kadın boşanıyor,hem çocukların velayetini alıyor.Hem nafaka. Sonra da sevgilisiyle parayı çatır çatır yiyor. Bunun örneği var.
 • AvukatımAvukatım4 gün önce
  Avukatım. Evli değilim, çocuğum da yok. Bunları ve zamane insanlarını bildiğim için evlenmeye ve çocuk yapmaya da cesaretim yok. Yeni kanunlar erkeğe işkenceye dönüştü. Kadınsan evlen, çocuk da yaparsan daha iyi, evden uzaklaştırma al, dava aç nafaka başlasın, adamın parasını ömür boyu kimle istersen onla ye. Yeter ki evlenme diyor. Kadınsan 1 yıllık evlilikle emekli olabiliyorsun bu ülkede.
 • unal erunal er4 gün önce
  Ben iki çocuğumu 11 senedir göremiyorum.Nafaka çocuklarımı görmemeye için kullanılıyor.Bosanan kadın velayeti alan kadın, nafaka ödeme benim.Nafaka yok çocuk ta yok 11 yıl dır.Ben hakkımı herkeze helal ediyorum ama Allah'ın hakkini helal edemem, her an zehir oluyor diyebilirim
 • hürhür4 gün önce
  Allah korusun benim başıma gelse çocuğumu göstermeyen kadın.....
 • KadirKadir4 gün önce
  Evet bu çözülmesi çok zor olan sorun haline gelmiş olan yasanın yeniden düzenleme yapıla bilmesi için Devletimizin yetkileri lerini göreve belleriz selam ve dua ile
 • İsmail özerİsmail özer4 gün önce
  bu konuyu dile getirenlerden Allah razı olsun
 • Bam bam teline Bam bam teline 4 gün önce
  Ömür boyu nafakaya karşıyım suistimali açık bir konu
Daha fazla yorum göster (1/10)

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.11.2017