Tek adama topyekün isyan

CHP’de halkoyu hezimetinin ardından Kılıçdaroğlu’na karşı başlayan kavga büyüyor. Sağlar ve Baykal’ın ardından Muharrem İnce de partinin yenilenmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. İnce, “Türkiye için demokrasi çağrısı yapıyorsak önce bunu partimizde sağlamalıyız” dedi.

06 Mayıs 2017 Cumartesi 07:37
Tek adama topyekün isyan

16 Nisan’da yaşadığı ağır yenilginin faturasını başka yerlerde arayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na tepkiler dinmiyor. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın ardından Yalova Milletvekili Muharrem İnce de Kılıçdaroğlu’nu ‘tek adam’lıkla eleştirip, partinin yenilenmesini istedi.

İnce, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. 13 CHP’li milletvekilinin destek verdiği İnce, CHP’de yönetim değişikliği gerektiğini vurgulayıp, şunları söyledi:

Derhal seçimli olağanüstü kurultay yapılmalıdır. Yeni sistemde cumhurbaşkanını yüce divana göndermek için 400 milletvekili gerekiyor, ‘Bu imkansız’ deyip meydanlarda Cumhurbaşkanı’nı eleştirirken ‘CHP’de olağanüstü kurultay için 650’ye yakın imza gereklidir, yüzde 50 artı 1 gereklidir’ dersek insanları inandıramayız. Türkiye için demokrasi istiyorsak önce partimizde bunu sağlamalıyız.

MİLLETE NASIL ANLATIRIZ

Kavga lüksümüz yok, kim seçilirse seçilsin onun etrafında kenetlenmek durumundayız. Amacımız kendi arkadaşlarımızı kapının önüne koymak değil kapının önündekileri içeri almaktır. Seni disipline gönderelim demek yerine gönlünü almaya ihtiyacımız vardır. Kendi üyesinin eleştirilerine katlanamayanlar, büyük uzlaşmayı nasıl bulacaklar? Kendi arkadaşlarına katlanamayanlar bunu millete nasıl anlatacaklar?

YENİLGİYİ KABULLENMİŞ

Bir lider taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır. Ben aday değilim şununla bununla görüşürüm, demek yenilgiyi içselleştirmek demektir. Ben aday olursam seçimi kazanamam demektir. Bu durum, yeni bir heyecana ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Partimizi lütfen yormayın. Ülkemizi lütfen yormayın. Olağan kurultay diyerek 8 aya yayarak tartışmayı uzatmayın. Değişim taleplerini kapatmaya çalışmayın. CHP’nin yeni kadrolara, yeni söylemlere ihtiyacı vardır. Toplayın olağanüstü kurultayı, bu işi bitirin.

LÜTUFTA MI BULUNMUŞ

Sayın Genel Başkan benim için ‘bana karşı aday oldu ama sonradan elini tuttum milletvekili yaptım’ dedi. Lütufta mı bulunmuş? Baykal’a birlikte çekil diye çağrı yaptık. Biz çekil dediğimiz de Sayın Baykal da bizi tekrar milletvekili yaptı. Ben daha kucaklayıcı dili savunuyorum. Sayın Genel Başkan ile görüşmemek için hiçbir sebep yok ortada.

Adaylık sonraki iş

İnce daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Olağan kurultay süreci devam ederse aday olacak mısınız?” sorusuna İnce, “Burası adaylık açıklama toplantısı değil. Ben partimin cumhuriyetin durumunu anlatmak istedim. Benim elimde olağan kurultay takvimi yoktur. Siz de var mı? Bu olağanüstü kurultay talebini kapatmak için ortaya atılmıştır. Burası adaylık açıklama yeri değil. Onlar sonraki işler. Ben hiç iddialarından vazgeçmiş birine benziyor muyum?” cevabını verdi.


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 06 Mayıs 2017 Cumartesi 07:37

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü