THY - Güney Avrupa

TBMM 'Ayasofya cami olsun' dilekçesini kabul etti

Ayasofya'nın camiye dönüştürülerek ibadete açılması konusunda yıllardır süren tartışmalara TBMM el attı.

21 Kasım 2016 Pazartesi 11:56
TBMM 'Ayasofya cami olsun' dilekçesini kabul etti

TBMM Dilekçe Komisyonu’na Yozgat’tan başvuran Haşmet Yılmaz ve iki arkadaşı, “Ayasofya Müzesi’nin cami olarak faaliyete geçmesini” talep etti. 

Devam eden tartışmayı dikkate alan TBMM Dilekçe Komisyonu, dilekçeyi işleme koydu ve konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordu. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise cevabi yazısında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında yapılan 24.11.1934 tarih ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Anıt Müze’ ilan edilen Ayasofya, o tarihten itibaren ‘Müze’ olarak hizmet vermektedir. Anılan Bakanlar Kurulu Kararı halen yürürlüktedir” ifadelerine yer verdi.

Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin daha önceki yargı süreçlerine de vurgu yapan bakanlık, açılan davaların sonuçsuz kaldığına dikkat çekti.

Temyize gittiler

Öte yandan; Ayasofya’nın yılda bir gün ibadete açılması ve Kurban Bayramı namazı kılınması hakkında açılan davaların da reddedildiği, davacıların temyize başvurduğu kaydedildi.

Milliyet

Haber Tarihi: 21 Kasım 2016 Pazartesi 11:56

YORUM YAZ

 • Fırat AVCIFırat AVCI10 ay önce
  Osmanlı ecdadımızın yaptırmış olduğu bir camii nin müze olarak kullanılması çok yanlış bir davranışdır
 • eyupeyup1 yıl önce
  gercekten Fatih sultan mehmet atamiz oyle bir beddua etmis ki ,100% eminim bugunleri gormus veya goren bir Allah dostu tarafindan haberlendirlmis.
 • KemalKemal1 yıl önce
  Turistik açıdan berbat bir durum.Ülkede bir sürü cami,mescid var.Ve gayette yetiyor tamamen saçmalık.Ülke ekonomisine zarar.
 • Mucahit Mucahit 1 yıl önce
  Evet açılsın !!!
 • Süleyman Durmuş Süleyman Durmuş 1 yıl önce
  ALLAH RAZI OLSUN
 • Abdullah kilikAbdullah kilik1 yıl önce
  Ayasofya muze olarak kalamata mahkum deildir onu bu sekilde muzeye cevirenler kahrolsun ayasofya atalarimizdan bize mirastir ve orada namaz kilmak bir sereftir turizm acisindan bakan arkadaslarida kiniyorumcamimize bu sekilde mi sahip cikiyosunuz elin gavuru 500 sene evvel kiliseydi diye kiliseye cevirmeye calismiyor mu yapmayin ya bu kadar kor olmayin bu kadar sessiz kalmayin..
 • Rafet. KaramanogluRafet. Karamanoglu1 yıl önce
  Kimden. Çekiniyörsun uz. İbadete. Acılması ne ğüzel olur.Ğeçmiş. Geçmişte kalsın önümüze Bakalım. Ayasofiya. İbadete acılsın.Dinimizi .3.5.Groşa. Satmayalım. Müslüman kardeşlerim.ACILSIN .
 • Yusuf ÇAKAR Yusuf ÇAKAR 1 yıl önce
  Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin “Hem bu kahraman milletin ebedî bir medar-ı şerefi ve Kur’ân ve cihad hizmetinde dünyada pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılınçlarının pek büyük ve antika bir yadigârı olan Ayasofya Câmii’ni…”2 diyerek Ayasofya’nın mahiyetini ve konumunu ne kadar veciz ve ehemmiyetli ifadelerle anlattığını görüyoruz.
 • Veysel güneyVeysel güney1 yıl önce
  İbadethane olarak hizmet veren mahalim müzeye çevrilmesi yanlıştır Bu yanlıştan derhal dönülmesi gerekmektedir
 • dudayıfdudayıf1 yıl önce
  Yıllarca hep söyledim Fatih sultan muhammed han haz.(Ks.) aziz efendimin Beduası var aslında başka bir amaç için kullanılır ise sebep olan göz yuman gücü yettiği halde sesiz kalan dahi bağlayıcı beduası var CAMİ-İ şerif olarak kullanılmasında ne mahzur var ki AÇILMASI ELZEM HEMDE BİR garebetlik olan kapatılmasında bir büyük HAKSIZLIĞIN önüne geçilmesi ve ADALETİN yerini bulmuş olmasıben kapatmadım ki deme ile HUZURU MAHŞERDE KURTULAMAZSINIZ Kİ...
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018