THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Tayvan: Kendi denizaltımızı üreteceğiz

Çin ile yaşadığı gerilim nedeniyle savunma harcamalarını arttırma kararı alan Tayvan, hava kuvvetleri eğitim uçaklarının ardından şimdi de kendi denizaltısını üreteceğini duyurdu. Tayvan lideri Tsai, “Su altı muharebe kabiliyetini arttırmak, Tayvan’ın savunma gücü için en çok ihtiyaç duyulan şey” dedi.

21 Mart 2017 Salı 15:14
Tayvan: Kendi denizaltımızı üreteceğiz

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Çin'in denizaşırı ülkelerden askeri teknoloji alımına engel olduğu gerekçesiyle kendi denizaltısını üreteceğini açıkladı.

Tsai, donanmanın ana üssü Tsoying'e yaptığı ziyarette, denizaltının üretilmesi için yapılan mutabakat zabtı imza törenine katıldı.

Deniz aracının, Chungshan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile CSBC Corp. adlı şirket tarafından ortaklaşa üretileceği bildirildi.

Bu açıklama Tsai'nin, hava kuvvetleri eğitim uçaklarının tasarımı ve üretimi için 2,1 milyar dolar yatırım yapılacağını duyurmasının ardından geldi.

Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemişti. Tayvan'ı sadece 22 ülke tanıyor.

Tayvan, genel güvenlik durumuna ilişkin bu ay açıkladığı raporda, "Çin tehdidi"ne dikkati çekmiş, adanın askeri ve savunma kapasitesinin geliştirileceğini duyurmuştu.

Tayvan, savunma harcamasını bu yıl yüzde 1 artırarak 11,4 milyar dolara çıkarmıştı. Çin ise bu yılın savunma bütçesinde yüzde 7 artış yapılacağını belirterek, savunmaya 152 milyar dolar ayrılacağını açıklamıştı.


Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 15:14

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü