THY-TR Çıkışlı % 10 İndirim

Taşeron mücadelesini kazandık, hayırlı olsun

Devlet kurumlarında çalışan yaklaşık 850 bin taşeron şirket personelinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarla sona gelindi.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:44
Taşeron mücadelesini kazandık, hayırlı olsun

Devlet kurumlarında çalışan yaklaşık 850 bin taşeron şirket personelinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarla sona gelindi. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu ve “Taşeron mücadelesini kazandık, hayırlı olsun” dedi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “HAK-İŞ’in uzun yıllar gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli bir adım atılmıştır. Düzenleme ile yerel yönetimlerde imtiyazlı bir kamu şirketi kurularak bütün taşeron şirketler tasfiye edilecek ve buralarda çalışan arkadaşlarımız belediyenin kendi kuracağı imtiyazlı şirketinde işçi statüsünde sendikal ve diğer haklarıyla birlikte istihdam edilecektir. Kamudaki taşeron işçinin şu anda çalıştıkları iş yerlerinde kamu işçisi statüsünde çalışmaya devam edeceklerdir. Bu arkadaşlarımızın hem statüleri değişmemiş olacak, hem de sendika hakları, kıdem tazminatı hakları, ikramiye hakları ve toplu sözleşme hakları güvence altına alınmış olacak. Böylece sendikalarıyla da ilişkilerini koparmamış olacaklar” diye konuştu.

‘ÖNEMLİ BİR GELİŞME’

Arslan, “Ağırlıklı olarak ÇAYKUR, Orman Genel Müdürlüğü, şeker fabrikaları ve belediyelerde çalışan mevsimlik ve geçici işçi arkadaşlarımız için 5 ay 29 gün zorunluluğu vardı, bu süreden fazla çalıştırılmıyorlardı. Şimdi bu süreyi işverenin talebi üzerine 9 ay 29 güne kadar çıkarabilecek bir düzenleme var. HAK-İŞ olarak, arkadaşlarımızın tamamının 12 ay süre ile çalışmalarını talep ediyorduk. Ancak bu düzenleme de önemli bir gelişmedir, önemli bir adımdır. Bu düzenlemeyi gelecekteki düzenlemeler için önemli bir adım olarak görüyoruz” değerlendirmesini yaptı.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 10:44

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2018