THY- Euroleague

TARSİM'i bakın nasıl dolandırdılar!

Devlet destekli tarım sigortası TARSİM'in geçen sene ödediği hasar ücreti 700 milyon ve bu yıl büyük bir dolandırıcılık olayı ortaya çıktı.

10 Kasım 2017 Cuma 09:16
TARSİM'i bakın nasıl dolandırdılar!

Devlet destekli tarım sigortası TARSİM, uzun yıllardır ilk defa büyük bir dolandırıcılık olayına maruz kaldı.

Söz konusu olay şu şekilde yaşandı;

Geçtiğimiz hafta, Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) tarafından, TARSİM’i, 6 milyon TL zarara uğrattıkları gerekçesiyle Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Hakkari’de 24 kişiye yönelik operasyon düzenlendi ve TARSİM Bölge Müdürü’nün de içinde bulunduğu 19 kişi gözaltına aldı. Yakalananların bir kısmı ifadelerinin ardından serbest bırakıldı, bir kısmı Adliyeye sevk edildi, 5 kişi de aranıyor.

 

PRİMİN YARISINI ÇİFTÇİ YARISINI DEVLET ÖDÜYOR

TARSİM, devlet destekli tarım sigortası yapmak için kurulmuş bir sigorta havuzu. Çiftçiler, üreticiler, ürününü, hayvanını sigortalatıyor; primin yarısını Tarım Bakanlığı aracılığı ile devlet ödüyor, yarısını çiftçi karşılıyor; hasar gerçekleştiğinde de TARSİM, ödeme yapıyor. TARSİM’in yönetimi de ağırlıklı olarak Tarım Bakanlığı’nın elinde.

6 MİLYON LİRA DOLANDIRILIYOR

Batman merkezli Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Hakkari’de gerçekleşen olayda; bazı sigorta acenteleri var, bazı eksperler var, bazı üreticiler (tarım arazisi sahipleri) var ve TARSİM’in o bölgede bazı çalışanları var. Acente sigortayı düzenliyor ve primin yarısını devlet ödüyor. Hasar sonrası eksper sahte rapor düzenliyor. Bu sayede arazi sahipleri alması gereken hasarın çok üzerinde bir para alıyor, olmamış hasar olmuş gibi gösteriliyor. Ve alınan hasar bu kişiler arasında kırışılıyor. Sonuç; TARSİM, 6 milyon lira dolandırılıyor.

11 yıl önce kurulan TARSİM'de geçtiğimiz süre boyunca gözden kaçan bir dolandırıcılık olayının yaşanıp, yaşanmadığı merak konusu oldu.

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 09:16

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018