Tarlada 40 kuruş, pazarda 3 TL!

Bilecik’te tarlada 40 kuruşa satılan marulun, pazardaki fiyatının 3 TL’ye çıkarılmasu üreticileri kızdırdı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 00:36
Tarlada 40 kuruş, pazarda 3 TL!

Tarlada 40 kuruşa mal ettikleri marulun pazarda satış fiyatının 3 TL’ye kadar çıkması üreticileri kızdırdı.

Mehmet Yılmaz isimli üretici, "Bu marulu biz İstanbul’a 40 kuruştan gönderiyoruz ve pazarda 3 TL’ye satılıyor. Bunun maliyeti 30 kuruş ve bir marulda bize 10 kuruş kâr kalıyor, çok zor durumdayız" dedi.

Maruş Bilecik pazarında 1,5 TL, İstanbul pazarında ise,3 TL’ye kadar çıkıyor. Buna isyan eden üretici Mehmet Yılmaz, "Şuanda kış sezonuna girdiğimiz için seralarımızda marul var. Yaz sezonunda domates, salatalık üretmekteyiz. Marullarımızı genelde İstanbul pazarına gitmekte. İstanbul pazarında halkımız şuanda bu marulun tanesini 2 TL’ye, 3 TL’ye yiyor. Ama biz burada 50 kuruşa pazar payı aramaya çalışıyoruz. Ben burada tanesine 50 kuruşa pazar payı alıyorum ve bunun maliyeti 30 kuruş. Bana kalıyor 10 kuruş. İnanın bana geçen Bağcılar bölgesinde bir pazara gittim, marulun tanesi pazarda 2 buçuk TL. Benden aldığı 40 kuruşluk marulu adam orada 2 buçuk TL’ye satıyor" dedi."

"Benim maruluma 100 bin TL veren vatandaş yok"

Çiftinin az kârla ürün ürettiğini, ama pazarcıların kendilerinden kat kat para kazandığı anlatan Mehmet Yılmaz, "Şuanda benim arazimde bulunan yaklaşık 350 bin marul var. Bunun maliyeti zaten 350 bin TL ve marulu 2 ile çarparsam aşağı yukarı 75 bin TL bir maliyeti var. 25 bin TL de işçi maliyeti var, oldu mu sana 100 bin TL. Ama ben burada şuanda benim maruluma 100 bin TL veren vatandaş yok gibi bir şey yani. Çok zor durumdayız yani" dedi.

"Aradaki aracıyı kaldıralım"

Marulu sadece İstanbul piyasasına verdiklerini anlatan Mehmet Yılmaz, aradaki aracıyı ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerini vurguladı.

"Devlet bize destek versin"

2015 yılının ilk günüde yoğun kar yağışı sebebiyle seraların göçtüğünü ve o civardaki tüm seracıların büyük darbe yediğin anlatan Mehmet Yılmaz devlette mazot ve elektrik konusunda destek beklediğini sözlerine ekledi.

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 00:36
 • AdanaliAdanali4 gün önce
  Hale gelen urunlerin fiyatlarini belediye kendine kaynak olusturmak adina artirima gidebiliyor.
 • captain americacaptain america4 gün önce
  Eee devlet halkın hâlinden bîhaber olursa olacağı budur işte! Yöneticilerimiz kendileri zengin diye halkı da zengin zannediyorlar tok açın hâlinden ne anlar hesabı.
 • aç4 gün önce
  Her ürün de var bu sıkıntı.ciftci emektar diyeri yiyici.
 • GayseriliGayserili4 gün önce
  Al bir kucuk kamyon getir kendin sat istanbulda yoksa ekme kardesim o paraya marulmu verilir
 • fatihfatih4 gün önce
  üreticiyedetüketi,ciyideyazıkdeğilmi ,aracıolansimsarlardan kurtulamıyacakmıyız ,,,,
 • mfgmfg4 gün önce
  Halin mafyası bile bellidir.Belli standart getirilip belli fiyata satılmalıdır.Ama Türkiyede bu mekanizma oluşur mu bilmem.Çünkü bu seferde karı mafya değil devletin o göreve tahsis edeceği memur yapacak.Büyük pirinç depocuları buna payını verecek pirincin değerini artıracak .Ya da büyük bir domates üretimcisi 100bin verecek oda domatesi 2değil 3 olarak belirleyecek.Keşke Allahtan korkan kişileri bu mevkilere getirebilsek
 • AliAli4 gün önce
  SAYIN FAKIBABA tarımda en buyuk sorun pazarlama. bu ısı en ıyı yapan da fransa ve hollanda. allah askına bu kadar zor mu bu sorunu cozmek? fransa ve hollanda napıyor? neden ıyı orneklerden ılham almıyoruz?

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.11.2017