Tarlada 40 kuruş, pazarda 3 TL!

Bilecik’te tarlada 40 kuruşa satılan marulun, pazardaki fiyatının 3 TL’ye çıkarılmasu üreticileri kızdırdı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 00:36
Tarlada 40 kuruş, pazarda 3 TL!

Tarlada 40 kuruşa mal ettikleri marulun pazarda satış fiyatının 3 TL’ye kadar çıkması üreticileri kızdırdı.

Mehmet Yılmaz isimli üretici, "Bu marulu biz İstanbul’a 40 kuruştan gönderiyoruz ve pazarda 3 TL’ye satılıyor. Bunun maliyeti 30 kuruş ve bir marulda bize 10 kuruş kâr kalıyor, çok zor durumdayız" dedi.

Maruş Bilecik pazarında 1,5 TL, İstanbul pazarında ise,3 TL’ye kadar çıkıyor. Buna isyan eden üretici Mehmet Yılmaz, "Şuanda kış sezonuna girdiğimiz için seralarımızda marul var. Yaz sezonunda domates, salatalık üretmekteyiz. Marullarımızı genelde İstanbul pazarına gitmekte. İstanbul pazarında halkımız şuanda bu marulun tanesini 2 TL’ye, 3 TL’ye yiyor. Ama biz burada 50 kuruşa pazar payı aramaya çalışıyoruz. Ben burada tanesine 50 kuruşa pazar payı alıyorum ve bunun maliyeti 30 kuruş. Bana kalıyor 10 kuruş. İnanın bana geçen Bağcılar bölgesinde bir pazara gittim, marulun tanesi pazarda 2 buçuk TL. Benden aldığı 40 kuruşluk marulu adam orada 2 buçuk TL’ye satıyor" dedi."

"Benim maruluma 100 bin TL veren vatandaş yok"

Çiftinin az kârla ürün ürettiğini, ama pazarcıların kendilerinden kat kat para kazandığı anlatan Mehmet Yılmaz, "Şuanda benim arazimde bulunan yaklaşık 350 bin marul var. Bunun maliyeti zaten 350 bin TL ve marulu 2 ile çarparsam aşağı yukarı 75 bin TL bir maliyeti var. 25 bin TL de işçi maliyeti var, oldu mu sana 100 bin TL. Ama ben burada şuanda benim maruluma 100 bin TL veren vatandaş yok gibi bir şey yani. Çok zor durumdayız yani" dedi.

"Aradaki aracıyı kaldıralım"

Marulu sadece İstanbul piyasasına verdiklerini anlatan Mehmet Yılmaz, aradaki aracıyı ortadan kaldırmak için mücadele ettiklerini vurguladı.

"Devlet bize destek versin"

2015 yılının ilk günüde yoğun kar yağışı sebebiyle seraların göçtüğünü ve o civardaki tüm seracıların büyük darbe yediğin anlatan Mehmet Yılmaz devlette mazot ve elektrik konusunda destek beklediğini sözlerine ekledi.

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 00:36

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018