Tarih ihya ediliyor

Bosna Hersek’teki savaşta yıkılan Arnavudiye Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülecek rekonstrüksiyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Caminin temeli yarın atılacak. Gradişka’daki Derviş Hanım Medresesi de 23 Nisan Pazar günü hizmete açılacak.

21 Nisan 2017 Cuma 07:35
Tarih ihya ediliyor

ANKARABosna Hersek’teki savaşta yıkılan Arnavudiye Camii, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülecek rekonstrüksiyon çalışmasıyla aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Caminin temel atma töreni 22 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Restorasyonu tamamlanan Gradişka’daki Derviş Hanım Medresesi de 23 Nisan Pazar günü hizmete açılacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce yurtdışındaki Osmanlı vakıf eserlerinin ihya edilmesine ilişkin yürütülen çalışmalar kapsamında, Balkanlar’ın kalbi Bosna Hersek’te 21-23 Nisan tarihleri arasında Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in katılımıyla geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan camilere yönelik açılış ve temel atma törenleri düzenlenecek.

Harap durumda olduğu saptanıp onarımına geçen yıl başlanan Gradişka’daki Derviş Hanım Medresesi’nin, döşeme, tavan kaplamaları ve çatı yenilenirken, mihrap nişinin bulunduğu saptanan bir oda mescid olarak restore edildi. Tarihi medrese, yürütülen restorasyon çalışması sonucunda eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce hali hazırda Foça’daki Alaca Camii, Çayniçe Sinanbey Camii, Saraybosna’daki Başçarşı Camii ile Travnik Alaca Camii’nde restorasyon uygulamaları yürütülüyor.

 

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 07:35

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü