Tamamına el konulacak, 800 milyarlık toprak

Yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltıların devam ettiği Suudi Arabistan'da 800 milyar dolarlık toprağa el konulacak.

09 Kasım 2017 Perşembe 13:36
Tamamına el konulacak, 800 milyarlık toprak

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Suudi Arabistan’da yolsuzluk soruşturması kapsamında yeni bir tutuklama dalgası başladı. Politika ve iş dünyasına yakın kişilerin gözaltına alındığı bildirildi. Kaynaklar bunlar arasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile 2011’de ölen Savunma Bakanı Prens Sultan bin Abdülaziz’in ailesinden isimler olduğunu söyledi. Yeni dalgada 800 milyar dolarlık toprağa el konulacağı belirtilirken şimdiye kadar el konulan yurtiçi banka hesaplarının sayısı ise 1700’ü buldu.

PRENS FAHD HAYATTA

Gözaltına direndiği için çıkan çatışmada öldürüldüğü iddia edilen Prens Abdulaziz Fahd’la ilgili Suudi Arabistan’dan yalanlama geldi. Bilgilendirme Bakanlığı sözcüsü, “Prens Abdülaziz hayatta ve gayet iyi” dedi. Prens Fahd’ın emlak yatırımları ile ABD’de 5.8 milyar dolarlık mülkü bulunuyor.

Savaşın eşiğindeler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen’de Husilerin Riyad’a attığı balistik füzeyle ilgili olarak bunun ‘Suudi saldırganlığının bir sonucu’ olduğunu belirtti. Ruhani ayrıca, S. Arabistan’ın ABD ve İsrail’i dost, İran’ı ise düşman olarak görmesinin stratejik hata olduğunu savundu ve ‘İran’ın gücünden korkun” dedi. Bir gün önce de Suudi Veliaht Prens İran’ın Husilere füze vermesini doğrudan savaş nedeni sayabileceklerini söylemişti.

‘Hadi ev hapsinde’ iddiası yalanlandı

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin oğulları, bazı bakanlar ve askeri yetkililerle beraber Suudi Arabistan’da ev hapsinde tutulduğu iddiası Yemen tarafından yalanlandı. Cu mhurbaşkanlığından bir yetkili bu iddiaların son derece şaşkınlık yarattığını belirtti.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 13:36

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018