THY - TR Çıkışlı Güney Avrupa Kasım

‘Taksit artsın bereket gelsin’

Altının perakende satışında kredi kartına uygulanan taksit sınırı kuyumcuları ve vatandaşı zorluyor.

11 Kasım 2017 Cumartesi 11:08
‘Taksit artsın bereket gelsin’

Altının perakende satışında kredi kartına uygulanan taksit sınırı kuyumcuları ve vatandaşı zorluyor. Tüketici ve esnaf, 4 olan taksit sayısının 12’ye çıkartılmasını istiyor. Taksidin 1 yıla yayılmasını isteyen kuyumcu esnafı, bu yolla tasarruf niyetinde olan vatandaşın da alıma yönelebileceğini söylüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kararıyla 2 yıl önce vatandaşlara kredi kartıyla yapılan altın ürünleri satışlarında uygulanan sınırlı taksit sayısı kuyumcu esnafını zora sokuyor. Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, 4 taksidin yeterli olmadığını belirterek, “Altın fiyatları ürün fiyatlarını yükseltti. Bu durumda nakit alımlar mümkün değil, ancak kredi kartıyla taksitlendirme şeklinde satışlar artabilir. Burada sorun 4 taksidin ötesine geçilememesi. Sorun aşılmalı, taksit sayısı artmalı” dedi.

4 TAKSİT KAYBETTİRDİ

“Taksit sayısı 2 yıl önce 12’den sıfıra indirildi” diyen Yıldırımtürk, “Bu uygulama cirolarda çok büyük kayıplara neden olunca BDDK’ya müracat ettik ve taksit sayısının 4 olmasına karar verdi. Ancak bunun da yeterli olmadığını gördük” diye konuştu.

TEFECİLERE DİKKAT

Öte yandan; kredi kartıyla nakit çekip faizle para veren, karşılığında komisyon alan kuyumcu görünümlü tefecilerin var olduğunu da söyleyen Yıldırımtürk, “İşlem yapılan kredi kartı cihazı tespit edildikten sonra banka bunu Maliye’ye bildirip ‘bu işletme çok yüksek miktarda kredi kartıyla işlem yapılıyor, bunu bir inceleyin’ uyarısında bulunursa tefeciler de nefes alamazlar. Ancak bankalar böyle bir dayanışma içerisine girmiyor. Sektörümüz bu durumdan da muzdarip. İş maliye yetkililerine düşüyor” değerlendirmesinde bulundu.

-Mücevher sektörünün büyüklüğü 10 milyar dolar.
-Sektörde 5 bin üretici var.
-Her sene 250–300 ton mücevher üretiliyor.
-Üretimin yüzde 30-40’ı ihraç ediliyor.
-İç tüketim 150 tonu buluyor.

Ürün-Fiyat (TL)

14 Ayar Altın Set-799
14 Ayar Altın Kolye- 714
14 Ayar Altın Bileklik- 555
14 Ayar Altın Küpe- 602
22 Ayar Altın Bilezik- 3.010

 

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 11:08

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Kasım 2018