Tahriru'ş Şam'dan Türkiye açıklaması

Tahriru'ş Şam liderlerinden Ebu Abdullah eş-Şami, Hüsam el-Atraş'ın, dış devletlerle ilişkiler ve grubun lider kadrosu hakkındaki iddialarını yanıtladı.

15 Eylül 2017 Cuma 22:04
Tahriru'ş Şam'dan Türkiye açıklaması

Tahriru'ş Şam Heyeti liderlerinden Ebu Abdullah eş Şami, grubun eski üyelerinden Hüsam el Atraş'ın kendileriyle ilgili çeşitli iddialarına cevap verdi.

Tahriru'ş Şam'ın üst düzey liderliğini ve özellikle grubun askeri lideri Cevlani'yi hedef alan açıklamalar, İran ve Türkiye gibi ülkelerle ilişkiler, grubun karar alma şekilleri ve lider kadrosundakilerin dini anlayışları üzerinde yoğunlaşıyordu.

Daha önce Tahriru'ş Şam Heyeti içerisinde olan Hüsam el Atraş, İdlib'in Suriye Geçici Hükümeti'ne teslim edilmesi gerektiği yönündeki sözleri nedeniyle mahkemeye sevk edilmiş, ardından grupla ilişiği kesilmişti.

Grupla ilişkisinin kesilmesinin ardından sosyal medyada Tahriru'ş Şam'a karşı kampanya başlatan Atraş, dış ülkelerle ilişkilerden muhalif grubun lider kadrosundaki kişilerin dini anlayışlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede ilginç iddialarda bulundu.

DENGELİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ 

Atraş, Tahrir'uş Şam'ı hedef alan açıklamalarında muhalif grubun İran ile görüşmesine rağmen Türkiye ile ilişki kurmaktan kaçındığını öne sürmüştü. İddiayı yalanlayan Ebu Abdullah eş Şami ise, Atraş'ın iddiasının aksine, grubun kuruluş amaçlarından birinin diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler geliştirmek olduğunu söyledi.

Diğer ülkelerle olan ilişkilerin 'bağımlılık' olmadan sürdürülmesi gerektiğini belirten eş-Şami sözlerine şöyle devam etti:

"Hey’et’in yapısının üzerine tesis edildiği temellerden birisi, diğer ülkelerle dengeli ilişkiler geliştirmekti. Bundaki öncelik ise, Şam’da cereyan eden olaylardan etkilenmesi bizim de orada olanlardan etkilenmemiz hasebiyle Türkiye idi. Biz hiçbir zaman diğer ülkelerle, ‘bağlılık’ olmadan devrimin, cihadın ve Ehli Sünnet’in maslahatlarına hizmet eden ilişkiler kurulmasının bir hata olduğunu söylemedik. Bilakis bu, kapalı olmayan bir meseledir"

Haber Tarihi: 15 Eylül 2017 Cuma 22:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü