Suudi Arabistan'ın savaş korkusu

Bölgede İran üzerinden savaş çıkacağının düşünen S.Arabistan'ın en büyük korkusu petrol gemileri.

19 Mayıs 2019 Pazar 18:37
Suudi Arabistan'ın savaş korkusu

Suudi Arabistan, bölgede herhangi bir savaş istemediğini ve bunu önlemek için de her türlü adımın atılacağını bildirdi. Riyad yönetimi ayrıca petrol tesislerine yönelik saldırılara tüm gücüyle karşılık verebileceğini belirterek topun şimdi İran'ın sahasında olduğunu kaydetti.

Başkent Riyad'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Suudi Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, "Suudi Arabistan Krallığı bölgede bir savaş istemiyor ve herhangi bir savaşın peşinde de değil." açıklamasında bulundu.

El Cubeyr, "Suudi Arabistan savaşı önlemek için elinden geleni yapacaktır. Ancak karşı tarafın savaşı seçmesi durumunda Kraliyet, tüm güç ve kararlılıkla karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını da savunacaktır." ifadelerini kullandı.

Gemiler sabotaja uğramıştı

Suudi Arabistan'da geçen salı günü iki petrol pompa istasyonuna "drone" saldırısı düzenlenmiş ve yine geçen pazar 2'si Suudi Arabistan'a ait 4 ticari geminin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara suları yakınlarında sabotaja uğramıştı.

Saldırıları Yemen merkezli Şii Husiler üstlenirken Riyad yönetimi saldırının ardında İran'ın olduğunu savunmuştu. İran ise suçlamayı reddetmişti.
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında savaş çıkmayacağından emin olduklarını söyledi.

"Trump'ı savaşa sokuyorlar"

Zarif, "Savaş çıkmayacağından eminiz çünkü ne biz savaş istiyoruz ne de bölgede kimse İran'ın karşısına çıkma fikrine ya da yanılsamasına sahip." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın çevresindeki bazı isimlerin İran'a karşı savaş arzuladığını öne süren Zarif, "Trump son zamanlarda savaş istemediğini açıkladı ancak çevresindeki kişiler onu savaşa yönlendirmeye çalışıyor." dedi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 18:37

YORUM YAZ

 • ahmed saidahmed said28 gün önce
  sen yalamana devam et.onlar ince işler kafan basmaz.senin yerine İSRAEL düşünür telaş etme.NASIL OLSA İZZETLE YAŞAMAK YERİNE ZİLLET İÇİNDE ÖLECEKSİN.LEŞİNİN ARTIĞI DA KALMAYACAK.OSMANLI ŞEFKAT EHLİ OLDUĞUNDAN NASILDA ISIRIYORDUNUZ ONUN ŞEFKAT ELİNİ HAİNLER.RABBİMİZ ZALİMİN İNTİKAMINI BİR BAŞKA ZALİMLE ALIRIM BUYURUYOR.SIRAN GELDİ TİTREME..
 • KarakurtKarakurt28 gün önce
  Sizin dininiz imanınız dolar.. Sonunuz çok yakın biraz daha sabır bekleyin
 • Onuda ver, bununda ver, Verde verOnuda ver, bununda ver, Verde ver28 gün önce
  Köpek sen istemiyorsunda gemilerinize dahi ABD saldırdı iyice koynuma gir korkma benim dediğimi yapbir şey olmicak canın yanmicak su paraları verin bir de şu anlaşmaya imza atın şu kadar yıl bedava petroldiye biz sizi koruruz.Korurlar iyice yalamaya devam edin
 • iskenderiskender28 gün önce
  suud yahudileri tabiki korkmalısınız,hani kurucunuz robert necid durduğu yeri rüyanızda görseniz beyniniz parçalanır.Cehennemin dibi sizi çok özledi.En az yetmişbin derece,ye iç hepsiatanız iblisden bedava,irinmi istersin erimiş madenmi !!!???,
 • AlperenAlperen28 gün önce
  Amerikan finosu savaş istemiyormuş...
 • Trabzonspor Trabzonspor 28 gün önce
  Siz savasin kralini istiyorsunuz abd kopekleri
 • feryadiferyadi28 gün önce
  suudi denilen israilin köpekleri amerika olmasa kartonlarla savasamazlar yemendeki katliyami amerika yapiyor suudi köpekleri yardimci oluyorlar yemende acliktan cocuklar ölüyor bu suudi köpeklerin yüzünden zaten savas ciksa suudi diye bir ülke kalmiyacak.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019