Suudi Arabistan’dan flaş açıklama… ‘Hava saldırılarını kınıyoruz’

Suudi Arabistan, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesine düzenlediği hava saldırılarını kınadı.

09 Şubat 2018 Cuma 22:46
Suudi Arabistan’dan flaş açıklama… ‘Hava saldırılarını kınıyoruz’

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Esed rejimine bağlı güçlerin Doğu Guta bölgesini hedef alan hava bombardımanı ve uluslararası hukuku açıkça ihlal eden kimyasal silahların kullanıldığı saldırıların kınandığı" belirtildi.

Suriye rejiminin düzenlediği söz konusu saldırıların çözüme yönelik çabaları olumsuz etkilediği vurgulanan açıklamada, "Bu düşmanca saldırılar, Suriye krizine yönelik siyasi çözüm çabalarına ters düşüyor." denildi.

Suriye'de, Beşşar Esed rejiminin, başkent Şam'da abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine dün sabah saatlerinden itibaren düzenlediği yoğun hava saldırılarında 75 sivilin yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Arama kurtarma çalışmalarını sürdüren sivil savunma ekipleri, ölü sayısının artabileceğini kaydetmişti.

Doğu Guta'da bombardımanlarda, 29 Aralık 2017'den bu yana yaklaşık 1,5 aylık süreçte 524 sivilin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının ise 2 bine yaklaştığı bildirilmişti.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan ve yaklaşık 400 bin sivilin yaşadığı Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti ancak Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yılın nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını yoğunlaştırarak son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda, binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Hastalardan birçoğu çocuk veya ileri evre kanserli. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlığa karşı verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Haber Tarihi: 09 Şubat 2018 Cuma 22:46

YORUM YAZ

 • Omer Omer 9 ay önce
  Zaten sizi kimse takmiyor. Amerikan hizmetcileri. Kinasan ne yazar vasfi olmayan bir milletsiniz. Sizi kimse ciddiye bile almaz. Ne oldugunuz belli.
 • termin13805979termin138059799 ay önce
  suudilerin hayatı kınamakla geçti, 60 yıldır israilide kınadılar... filistin varken yok oldu...
 • MuratMurat9 ay önce
  Yavşak suud sen ilk önce yemende iranla ne ... yediğini anlat esad ında suudlularinda iranin ....
 • BeşarBeşar9 ay önce
  Arkadaş anlamıyorum suudiler israil amerikanın köpeği sözde müslümanlar esadı devirmek istiyorlar. Bae amerikanın köpeği esadı devirmek istiyorlar. Hizbullah 2006 israilin bileğini büken lübnan askeri kanadı. İran her türlü yaptırıma karşı nükleer üretmeye çalışan bir ülke hizbullah ile beraber esadın en büyük destekçilerinden rusya bizim dostumuz amerikanın soğuk düşmanı esadın en büyük destekçisi. Biz gerçekten doğru tarafta mıyız?
 • Vatan severVatan sever9 ay önce
  Göstetmelik kınama Bak bşz esedi kınadık diyecekler sonra türkiyeye okları cevirecek abd finoları.
 • NihatNihat9 ay önce
  Bu amerika destekçisi sudi Arabistan kendini resmen amerikaya satmış

Günün Karikatürü

20 Kasım 2018