THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Suudi Arabistan'dan ABD Başkanı Donal Trump'a mesaj

İlk yurt dışı ziyaretlerinden birini Suudi Arabistan'a gerçekleştirmeye hazırlanan ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyareti öncesi Riyad sokaklarına Trump ve Suudi Kralı Selman'ın afişleri asıldı.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 07:39
Suudi Arabistan'dan ABD Başkanı Donal Trump'a mesaj

İlk yurt dışı ziyaretine çıkacak olan ABD Başkanı Donald Trump ziyaret programı kapsamında İsrail, Suudi Arabistan ve Vatikan’ı ziyaret edecek. Ziyareti öncesi ABD iç kamuoyunda ‘Rusya ile ilişkileri’, ‘Lavrov ile gizli bilgi paylaştı’ iddiaları nedeniyle başı dertte olan ABD Başkanı Trump’ı Ortadoğu’da ise yoğun bir gündem bekliyor. İsrail’i ziyareti kapsamında Kudüs konusunda yapacağı açıklamaları merakla beklenen ve Riyad ziyaretinde Müslüman ülkelere vereceği mesajların ne olacağı sorulan Trump’ın ziyareti öncesi Suudi Arabistan’da da hazırlıklar yapılıyor.

'Birlikte zafere ulaşacağız'

Obama döneminde bozulan Suudi Arabistan-ABD ilişkileri yeni Başkan Trump döneminde yeniden iyileşme belirtileri gösteriyor. Başkan seçildikten sonra Suudi Arabistan ile güçlü ilişkiler kuracağının mesajını veren Trump, ilk yurt dışı ziyaretini de bu ülkeye yaparak bunu pratiğe dökmek istiyor. Trump döneminde Suudilerle ilişkilerde yaşanan bu değişim, Riyad sokaklarında da kendisini gösteriyor. Trump’ın ziyareti öncesi Riyad’daki sokaklara afişler asan yönetim, Trump’a önemli bir mesaj da veriyor. Sokaklarda asılan afişlerde, “Birlikte zafere ulaşacağız” ifadesine yer veriliyor. Trump ve Suudi Arabistan Kralı Selman’ın yan yana fotoğraflarının yer aldığı afişler, yeni döneminde bir işareti olarak yorumlandı.

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 07:39

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü