Suudi Arabistan ile Çin arasında yeni anlaşma

Suudi Arabistan ile Çin arasında yapılan görüşmeler sonucuiki ülke ortaklık ilişkilerinde yeni ilerlemeler kaydedilmesi için karar aldı.

18 Mart 2017 Cumartesi 11:42
Suudi Arabistan ile Çin arasında yeni anlaşma

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, resmî ziyaret için Çin'de bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman bin-Abdülaziz'le başkent Beijing'de bir araya geldi.

Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu" ile Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol girişimi başta olmak üzere farklı konuların ele alındığı görüşmede, iki lider, ikili ilişkiler ve ortak çıkarlarla ilgili fikir alışverişinde de bulundu.

Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu'na destek verdiklerine dikkat çeken Xi Jinping, bu ülkenin Bir Kuşak-Bir Yol'un inşasına katılımını da olumlu karşıladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Xi, Suudi Arabistan'la enerji, telekomünikasyon, havacılık, finans, kültür ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Çin'in Ortadoğu'daki meselelere dönük tutumunu yineleyen Xi Jinping, anlaşmazlıkların, egemenliğe saygı ve iç işlerine karışmama ilkeleri temelinde siyasi yollardan çözülmesini, BM'nin merkezi rolünün geliştirilmesini istediklerini söyledi. Suudi Arabistan Kralı Selman, Tek Çin politikasına destek verdiklerini, Çin'le ekonomi, yatırım, finans ve enerji alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kral Selman, terör tehdidine karşı başta Çin olmak üzere uluslararası toplumla birlikte mücadele edeceklerine dikkat çekti. Çin'in Ortadoğu'daki sorunlarda daha büyük rol üstlenmesini istediklerini de ifade eden Suudi lider, bölge ve dünyada barış, güvenlik ve refahı Çin'le birlikte koruyacaklarını sözlerine ekledi.

İki lider, ayrıca daha sonra düzenlenen törende, ekonomi, enerji, endüstriyel kapasite, kültür, bilim ve teknoloji alanlarında toplam 65 milyar dolar değerindeki 35 projeyi kapsayan 14 anlaşmanın imzasına tanıklık etti.

Haber Tarihi: 18 Mart 2017 Cumartesi 11:42

YORUM YAZ

 • Avini Avini 1 yıl önce
  O kadar700 milyar dolarları ABD kasasına bloke edildi /; şimdide çinemi/ biraz müslümanları düşün/sayın kıral
 • isüzgenisüzgen1 yıl önce
  ihaleleri türkiyeye vereceğine çine peşlkeş çekiyor bu adamda yaramaz
 • MuratMurat1 yıl önce
  Trumpın islamcılara karsi katı tutumu doğal olarak arap yatiriminin, amerikanin dunya uzerinde ki en buyuk 2. tehtidine kaymasina neden oldu. Abd ekonomisi gg. Yarin birgun çin abd dolari kullanimini biraktim derse sasirmayin.
 • cevzetcevzet1 yıl önce
  Nööreyön Kral emmi, Çin min ne iş, paraları kaptırmayasın ha. ABD'nin sana attığı kazığı biliyorsundurtda. Bir kazık da Çin'den falam yeme. Gal sağlıcaknılan. Dimedi dime diye didim, kızmayasın haa.
 • mehmet yeşilmehmet yeşil1 yıl önce
  Aman müslüman bir ülkeye yatırım yapmayın.10 milyar doları da Türkiye'ye yatırım yapsanız kıyamet mi kopar.Bu nasıl dostluk..
 • TarikTarik1 yıl önce
  Türkiye ile yapsaydi Kral bu anlasmayi.Çin de ne isi var?Türkiye de ilerledi bu Alanlarda rahatlikla Saudi Arabistanin ihtiyaclarini karsilardik.65Milyara degil hemde 35MilyaraYazik Yazik
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Cin in kalitesiz uretimi s.arabistani doldurmus. Turk hacilar bile aliyor hediye diye iki ay sonra cøpe atiliyor veya depoya kilere konuyor. ISRAF !
 • Çeçen Çeçen 1 yıl önce
  Türkiyeye neden yatırım yapmıyorsun sayın kral. Sade bina,daire arazi almakla olmuyor. Biz,tek başımıza küfürle uğraşıyoruz. Neden Müslümana bi faydan yok. İşine gelmiyor değilmi. İngiliz yanaşmaları. Ulan İslam sizin elinize kalsa iki günde mezhepleri Abdul Vahhabın patikası yaparsınız her yeri.
 • ortadoğu stratejisiortadoğu stratejisi1 yıl önce
  bu imza batının çöküşünün imzasıdır....
 • ortadoğu stratejisiortadoğu stratejisi1 yıl önce
  kral bu imzayı atarak erdoğan s-400 e imza atarak YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇİŞE imza atıyorlar aslında ..hadi hayırlı olsun ... türkiye ve araplar: "biz de varız " "dünya 5 den büyük"...
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018