Sudan'da gerilim tırmanıyor! Darbe girişiminde bulunuldu

Sudan medyası, dün sabah saatlerinde ordudan emekli bazı asker ve polislerin darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu.

19 Mayıs 2019 Pazar 17:50
Sudan'da gerilim tırmanıyor! Darbe girişiminde bulunuldu

Sudan medyası, Cumartesi sabahı erken saatlerde gerçekleşen darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu.

Sudan’da yayın yapan el-Nil haber ajansının verdiği habere göre, Sudan devriminin başarısının ardından ordudan emekli bazı asker ve polislerin Cumartesi sabahı darbe girişiminde bulunduğu bildirildi.

Başarısız olundu

Hartum'daki çok sayıda tanınmış gazeteci, 18 Mayıs Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde emekli asker ve polislerin darbe girişiminde bulunduğunu açıkladılar. Gazeteciler, darbe girişiminin başarısız olduğunu aktardı.

Askeri Geçiş Konseyi geçtiğimiz Pazar günü, çok sayıda üst düzey polisin meslekten ihraç edildiğini açıklamıştı.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi, Hartum’daki Ordu Karargâhı önünde oturma eylemi yapan protestocuların ateş yakmasının ardından geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) yükümlülüklerini yerine getirene kadar, müzakerelerin 72 saat askıya alındığını bildirmişti.

İktidardaki askeri konseyin geçiş süreci müzakerelerine devam etmeden önce başkentin bazı bölgelerinde trafiği engelleyen barikatların kaldırılmasını istemesinin ardından yüzlerce gösterici Cuma günü, Hartum’daki oturma eylemlerini gerçekleştirdikleri yerlerde bulunan barikat ve molozları kaldırmaya başladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 17:50

YORUM YAZ

 • mevlut kalkan mevlut kalkan 1 ay önce
  Sudanlı mmumin kardeslerimizde bu kargasaninn siyoniist KOPEKLER tarafından peojjeelendirildiginnin farkındadır inşallah zafere İSLAMİN OLACAKTİR
 • ImamImam1 ay önce
  Bir buraya burnunuzu sokmadığı mız kalmıştı buraya sokalım da 1 milyon da sudanlı dolsun
 • turkturk1 ay önce
  TURKIYE YAKINDA GERCEK KURTULUS SAVASINI VERECEK/ KURTULUS SAVASI ALTINDA SAHTE BIR BILDIRI VE ADALAR DAHIL HERYERIN SATILMASI.. BU KURTULU SSAVASI DEGILDIR. SATILMI SAVASIDIR. GERCEK KURTULUS SAVASI YAKINDA COCUKLARINI KANDIRMAYIN.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Turkiyeye bir saldırı hazırlığı var ve nekadar dostu varsa onları ele geçirme peşindeler
 • İSMAİL SELİMOĞLU 224İSMAİL SELİMOĞLU 2241 ay önce
  1995 SENESİNDEN BU VAKTE KADAR İNANARAK GÜVENEREK AİLE CEK OKUDUĞUMUZ ZALİMİN HASMI, MAZLUMUN DOSTU KIRILAN LAKİN EĞİLİP BÜKÜLMEYEN SEVGİLİ GAZETEM AKİT, ALLAHÜ TEÂLÂ YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN İNŞALLAH SELAM VE DUA İLE
 • Grigos TaşıryanGrigos Taşıryan1 ay önce
  Bu meseleyi anlamış değilim Sudana zaten Darbe yapılmış Abd işgalci hakimiyeti altında girmiştir.Şimdi niye bir daha darbe yaptılar ki?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Haziran 2019