impression

Soyağacı sorgulamasında şaşırtan detay!

Yoğunluk nedeniyle erişimine kısa bir süre ara verilen e-devlet soyağacı sorgulama sayfası yeniden aktif edildi. Söz konusu sorgulamada 1800’lü yıllarda doğanların birçoğu için soyadı ve ‘sağ’ bilgisi verillmesi dikkat çekti.

15 Şubat 2018 Perşembe 16:47
Soyağacı sorgulamasında şaşırtan detay!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve e-devlet üzerinden erişilen Alt Üst Soy Belgesi’ne göre 1844 yılında doğan bir vatandaş sağ olarak görülüyor. Bu durum ise vatandaşlar tarafından sosyal medyaya taşındı.

SOYADI KANUNUNDAN ÖNCE SOYADI VERİLMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Sosyal medyada yayılan gönderinin ardından e-devlet'e giren vatandaşlar, aynı sorunun kendilerinde de görüldüğünü yine sosyal medyadan paylaşarak duyurdu.

1800’lü yıllarda doğanın sağ olarak gösterilmesinin yanı sıra sistem üzerinde aynı yıllarda doğan kişilere soyadı verilmesi de dikkat çekti. Soyadı Kanunu ise 1934 yılında yürürlüğe girmişti.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 16:47

YORUM YAZ

 • davincidavinci8 ay önce
  4 tane isim var soyacağımda.osman ayşe rukiye mehmet gibi.çoğunluğumuz aynı durumdayız.anlayamadığım şey bu 4-5-10 isimle atalarımız 600 yıl tüm dünyaya nasıl hükmetmişler.1840 öncesi hiç yok.20-30 farklı isim olsaymış dünyanın hali ne olurmuş.
 • DENİZ GEZMİŞ DENİZ GEZMİŞ 9 ay önce
  Hercaaaaiiii....Tüm dünya atasının ceddinin tapu bilgilerini bile OSMANLI ARŞİVLERİNDEN yaralanarak öğrenmiştir.
 • cettocetto9 ay önce
  Düne kadar öğrenebilmek için kıçınızı yırtıyordunuz bugün beğenmiyorsunuz bir şükür etmeyi öğrenin satılan arşivler,okunamayan diller (osmanlıcayı yok ettikleri için) üşengeç memurlar arasında birşeyler yapılmaya çalışılmış en azından 200yıllık soyunu sopunu şimdi biliyorsun daha ne istersin.
 • hercaihercai9 ay önce
  Soyismi 1930 larda kabul edildi, soyagacini nasil bulacaksin bu durumda?
 • MuratMurat9 ay önce
  Eski doğanların özellikle miladi takvime geçilmeden önce doğanların doğum tarihi hicri takvimle belirtiliyordu sebebi bu olabilir kanımca

Günün Karikatürü

11 Kasım 2018