Büyük tehlike! Soy ağacını öğrenenler bunu yapmaya başladı

E-devlet sisteminden soy ağacı sorgulamasının yapılabilmesiyle vatandaşların büyük kısmının yüklenmesi sonucu durduran sayfa yeniden kullanıma açıldı. Bazı vatandaşların soy ağacı bilgilerini sosyal medyadan paylaşmaya başlaması ise büyük bir tehlikeye yer açıyor.

15 Şubat 2018 Perşembe 14:36
Büyük tehlike! Soy ağacını öğrenenler bunu yapmaya başladı

Vatandaşlar, "www.turkiye.gov.tr" internet sitesinden talep oluşturarak "Alt-üst soy raporu"nu öğrenmeye yeniden başladı. Ancak Soyağacını öğrenen vatandaşlar yaptıkları paylaşımlarla dolandırıcılara kapı araladığının farkında değil.

Oluşturulan talebin ardından bazı vatandaşlar öğrendikleri Soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşırken bazı vatandaşlar ise bilgileri kapatarak sosyal medyada paylaşmaya başladı.

Bankalar yaptıkları uyarılarda hiç kimseyle anne kızlık soyadınızı paylaşmamanız için uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaşların soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşması kişisel veri güvenlikleri için tehlike oluşturuyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

VATANDAŞ e-DEVLET'E AKIN ETTİ

"Alt-üst soy raporu" sorgulama sayfası kullanıma yeniden açılmasının ardından sabah saat 08.00'e kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin belge üretildi.

"Alt-üst soy raporu"na vatandaşlarca yine yoğun ilgi gösterildi. e-Devlet üzerinden gece kullanıma açıldığı dakikadan itibaren bu sabah 08.00'e kadar 1 milyon 400 bin belge üretildi. Vatandaşlarca saatte yaklaşık 200 bin belge oluşturuldu.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 14:36

YORUM YAZ

 • sinansinan1 gün önce
  http://www.koylerim.com sitesinden köyünüzün tarihçesine ve resimlerine ulaşabilirsiniz.
 • AytenAyten5 gün önce
  Onemli olan tapu ve kadastrpo defterlerimi halka “acin “Yani tercume edin Aralik ayi 1984 bulgarlar bizim dinimizi degirstirdi ama onlar “merhametli” ciktilarBizim tukler(bulgaristanda) aylerimizin mulkunu sahte belgelerlen CALMISLARBenim basima gelen Buyuk dedem sehirde hic yasamamizama onun 3 oglari ve sualesi orada yasiyor
 • vatandasvatandas6 gün önce
  devlet ne yapsın nasıl önünü alsın dolandırıcıların..millet dolandırılmak için elinden geleni yapıyor. adeta gelin beni dolandırın diyor :)
 • AyşeAyşe6 gün önce
  Aynen
 • Ayşe Ayşe 6 gün önce
  Aynen
 • Ayşe Ayşe 6 gün önce
  Aynen
 • ŞüpeciŞüpeci6 gün önce
  Devletin soy ağacı öğrenme özgürlüğü hassasiyetinde bir sorun göremiyorum arkadaş. Ancak sorun biraz insanımızda. Ne diye açıkça soy bilgini internette paylaşırsın. Bunların aleyhine kullanılabileceğini düşünmezsin. Derler ya varandaşın efeliğini methederken hırsızlığını ifşa ettiği gibi... proğramlamadan kaynaklı olabilir bazı yanlışlar. E neymiş 1800 lerde yaşanan hala sağ görünüyormuş. Bununla alay edeyim derken... koyun misali kaçarken k... nı açar gibi. İyi ki şu internete girmeyi öğrenmişiz yani. Herşeyi öğrendik artık. Orda ne paylaşırsak görmüyorlar. Ah deve kuşu hikayesi ah
 • saddisaddi6 gün önce
  bayramda dedesini ziyaret etmeyenler, internetten dedesinin dedesini arıyor. Muhahah hahahha.Rabbim, bana verdiğin akıl için hamd olsun.
 • KumsalKumsal6 gün önce
  Kac gunde sonuc aliniyor bilginiz varmi
 • Dogan Dogan 6 gün önce
  Cok yanlis bir uygulamAfitne cikarmaya cok musait nenesi veya dedesi ermeni yahudi vs cikanlar olabilir bu da toplum icerisinde fitne olusturur cok tehlikeli acilen kapatilmali bir cok belge uretilebilir
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018