Sosyal medyanın 'süvarisi' Akit’e konuştu

2,5 milyon takipçisiyle sosyal medyanın fenomenleri arasında yer alan 'Tweet Süvarisi' Mehmet Burak Torun, YENİAKİT.COM.TR’ye özel açıklamalarda bulundu.

11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:23
Sosyal medyanın 'süvarisi' Akit’e konuştu

MUHAMMET BİNİCİ / YENİAKİT.COM.TR - Verdiği seminerler, aldığı ödüller ve sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdiği hizmetlerden bahseden Tweet Süvarisi takma adıyla bilinen Mehmet Burak Torun, projeleri hakkında da bilgiler aktardı.

MEKTEPLİ BİR SOSYAL MEDYA UZMANI

Burak Torun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi şöyle:

Okurlarımız için kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği mezunuyum. Yaşım 28. Ayrıca halen Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde sosyal medya alanında yüksek lisans yapıyorum. Onun dışında bir karikatür dergisinde karikatüristlik yapıyorum.

Sosyal medya konusunda mekteplisiniz yani…

Evet. Ülkemizde yeni medya adı altında da okullar açılacak. Artık sosyal medyanın yeni ismi ‘Yeni Medya’ artık. Sosyal medya kavramı gidiyor, yeni medya geliyor. O şekilde bir meslek oluşumu çıkıyor ortaya. Yakın zamanlarda ben şöyle bir şey bekliyorum. Yeni medyanın kendi bölümleri olacak. Yeni medya 2 yıllık, kişisel medya 4 yıllık bölüm haline gelebileceğini düşünüyorum. Buradan çıkacak kişi Google ve sosyal medya uzmanı olacak.

Ajans şirketinizin de olduğunu biliyoruz. Bu anlamda ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Tasarım, SEO, sosyal medya ve web tasarım hizmetleri veriyoruz.

AMAÇ SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE DESTEK OLMAK

Sosyal medyada ses getiren ‘Tweet Süvarisi’ hesabınızın serüveninden biraz bahseder misiniz?

Tweet Süvarisi’nde yaklaşık 2,5 milyon takipçim var. Ayrıca Instagram’da yaklaşık 120 bin takipçiye sahibim. Tweet Süvarisi’ndeki amacım sosyal sorumluluk projelerine destek olmak. Mesela insanlar, yardıma muhtaç yakınları ya da kendileri için bir kan ihtiyacı olur, aynı zamanda hastalar için, yardım kampanyası olur. Bunların her birinde benimle iletişime geçiyorlar. Ve biz bunu Tweet Süvarisi başta olmak üzere, alt hesaplarımızdan yayınlıyoruz. Bir anlamıyla algı yönetimi gerçekleştiriyoruz ve insanların bu konuda desteklerini sağlıyoruz.

Karşılığında bir ücret talebiniz oluyor mu?

Hayır, sosyal sorumluluk anlamında bütün hizmetlerimizi hiçbir para talebi olmaksızın yapıyoruz.

Sosyal sorumluluk programlarına imza atıyorsunuz. İnsani yardım derneklerinin çalışmaları da hizmet alanınıza giriyor mu?

Kızılay başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu bizim desteğimizi talep ediyor. Aynı zamanda STK’ların gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine dışardan destek vermeye çalışıyoruz. Şahsi olarak Türk Kızılayı’nın Türkiye’deki sosyal medya takımında olduğumu da belirteyim. Evet, Türk Kızılayı tarafından bana geçtiğimiz yıl bizzat Genel Başkan Kerem Kınık imzası ile ödül takdim edildi. Aynı zamanda sosyal sorumluluk için üretilmiş tek karakterim. Sosyal sorumluluk anlamında ilerlemeye devam edeceğim. Zaten takipçi sayımın da artması o yönde, insanların beni severek takip etmesinden kaynaklı oldu diye düşünüyorum.

'SOSYAL MEDYANIN DA OKULU VAR' PROJESİ

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de seminer verdiniz. Bu tür seminerlerde nelere değiniyorsunuz?

Toplamda 38 seminer verdim ve bunların genelinde insanların sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatıyorum. Kendimi geliştirdiğim özel metodlar var. Araştırmalarım sonucunda, insanların nelere dikkat etmesi gerektiğini, hesabın nasıl geliştirilmesi gerektiğine değiniyorum. Örneğin bir üniversiteden mezun oldular, ekstradan bir meslek sahibi olmalarını sağlıyorum.

Bunun dışında ‘Sosyal Medyanın da Okulu Var’ adıyla kendi sosyal medya okulumu kurmayı planlıyorum. Buradaki amacım benim eğitimime katılanların ekstradan meslek sahibi olmalarını sağlamak. ‘Sosyal medya uzmanıyım’ diyebileckler. Aynı zamanda şirketlere gittikleri zamanda ‘Nereden mezun oldun’ sorusuna ‘Burak Torun’un sosyal medya akademisinden mezun oldum’ cevabını verebilecek. Aslında bu çok önemli bir nokta, çünkü Türkiye’de böyle bir anlayış yok. Benim mutfağımdan çıkan bir sosyal medya eğitiminde, insanlar güvenebilecekler. Öyle bir algı oluşturuyorum.

Sosyal medya çalışmalarınızda tek misiniz yoksa ekibiniz var mı?

Süvari TİM diye bir oluşumumuz var. Türkiye genelinde en iyiler bizimle çalışıyor, yaklaşık 50’ye yakın genç bir kitlemiz var. Bu arkadaşlar kendi alanlarında, Instagram, Facebook, Twitter konusunda kendi alanlarında uzman olan kişiler.

Ekip arkadaşlarınızın meslek grupları nedir?

Aralarında lise öğrencisi de var, 35 yaşında olanı da var. Özel sektör, üniversite öğrencisi, lise öğrencisi ve aynı zamanda şirket sahibi de ekip kadromuz içerisindeki mozaikte…

ÖDÜLLÜ BİR FENOMEN

Aldığınız ödüller olduğunu biliyoruz. Bunlardan da biraz bahseder misiniz?

İstanbul Aydın Üniversitesi başta olmak üzere bu sene toplamda 5 ödül aldım. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 39 bin öğrenci tarafından yapılan oylamada, yılın en iyi sosyal medya fenomeni ödülünü aldım. Tabii burada ödülü Tweet Süvarisi aldı ve bayağı ilgi gördü. Çünkü insanlar gerçekten yardımsever olan insanların yanında oluyorlar.

Atılım Üniversitesi’nden de 3 ödül aldım, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Türk Kızılayı'ndan aldım. Ben tweet süvarisinden sosyal sorumluluğu başlatıyorum, belli bir kitleye ulaştıktan sonra, hemen siliyorum. Bu tür şeyler üzerinden prim yapmak istemiyorum.

www.yeniakit.com.tr

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ocak 2019