Sorumluluğumuz sınırlarımız ötesinde

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kuveyt’e giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin sorumluluğunun sadece sınırları içerisinde olmadığını belirterek, “Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum” dedi.

10 Mayıs 2017 Çarşamba 11:41
Sorumluluğumuz sınırlarımız ötesinde

KADİR DEMİREL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kuveyt’te, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Karşılama töreninde Veliaht Şeyh Navaf Ahmed Al Cabir el Sabah, Kuveyt’li yetkililer ve Türkiye Kuveyt Büyükelçisi Murat Tamer de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, Türk firması tarafından yapılacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın temel atma törenine katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Burada yaptığı konuşmada, ortak hareket etmenin önemine değinen Erdoğan, “Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Emir el Sabah’ın daveti üzerine Kuveyt’e geldiklerini hatırlatarak, “Bölgemizin istikrar abidesi Kuveyt’te olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” diyen Erdoğan, Türkiye-Kuveyt dostluk ve kardeşliğinin yeni bir nişanesini teşkil edeceğine inandığı projenin Kuveyt’e ve bölgeye hayırlı olmasını temenni etti.

ZULMEDEN DEĞİL HİZMET EDEN LİDER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt’i her ziyaretlerinde ülkenin daha geliştiğini gördüklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç şüphesiz Kuveyt’in her alanda sergilediği bu ilerlemenin mimarı kıymetli kardeşim Emir hazretleri Şeyh Sabah’tır. Emir hazretlerinin örnek liderliği, Kuveyt halkı ve bölgemiz için bir şanstır. Halkının refahına, mutluluğuna, taleplerine sırtını dönerek sadece kendi çıkarlarını düşünen yöneticilerin ülkelerini ne hale soktuklarını Suriye’de gördük. Biz, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil, halkına hizmet eden yöneticiler bulunsun istiyoruz. Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz.”

 ORTAK İRADE VURGUSU

Kuveyt Emiri el Sabah’ın sergilediği bilgeliğe, liderliğe ve vizyonerliğe çok büyük önem verdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemizde böyle liderler var olduğu müddetçe hep birlikte geleceğe daha da umutla bakabiliriz” dedi. Türk şirketlerinin Kuveyt’in kalkınma hamlelerine her alanda katkı sunmaya daima hazır olduğunun altını çizen Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Türkiye’yi işbirliği yapılacak en önemli 5 ülkeden biri olarak kabul etmiş olmasından da büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

AB SÜRECİNİ KAZAN-KAZAN ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRÜRÜZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkiye’nin AB ile olan üyelik sürecini kazan-kazan anlayışı içerisinde sürdürme arzusunda olduğunu ifade etti. Erdoğan, “Mülteci krizinin doruk noktaya ulaştığı dönemde AB ile geliştirdiğimiz iş birliği, bu anlayışın en somut ve güncel örneğidir” ifadesini kullandı.

MİLLİYETÇİ PARTİLER AVRUPA’YI ESİR ALIYOR

Roma Antlaşması’nın 60. yıldönümünün kutlandığı bu seneki törenlerin, kutlama havasından ziyade birliğin geleceğinin tartışıldığı, endişelerin dile getirildiği karamsar bir ortamda geçtiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Şüphesiz, Birliğin geleceğine yönelik en büyük tehdit, Avrupa sathında dışlayıcı söylemlerin popülist politikaların aracı haline getirilmesidir. Ayrımcılık, kültürel ırkçılık, yabancı karşıtlığı ve İslam düşmanlığı gibi sosyal hastalıklar, maalesef kıta genelinde yaygınlık kazanıyor. Giderek oy oranlarını artıran ve siyasette belirleyici konuma ulaşan aşırı sağ partiler, Avrupa’nın sosyo-politik hayatını esir alıyor.”

KALABALIK BİR HEYET EŞLİK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Türk heyetinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yer alıyor.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 10 Mayıs 2017 Çarşamba 11:41

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü