Sofraların tadını kaçıran o iddia ile ilgili Bakan'dan flaş açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekmekte GDO'lu madde kullanımı iddiası ile ilgili "Hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuvar sonuçları belli olacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır" dedi.

20 Mart 2017 Pazartesi 15:03
Sofraların tadını kaçıran o iddia ile ilgili Bakan'dan flaş açıklama

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmekte  genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) kullanıldığı iddiasına ilişkin, "Hem katkı  maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden  numuneler alınmıştır. En kısa zamanda laboratuvar sonuçları belli olacak ve  kamuoyumuzla paylaşılacaktır." ifadesini kullandı.

Çelik, bir yayın organında yer alan "ekmek üretiminde GDO'lu katkı  maddesi kullanıldığına" yönelik haber üzerine yazılı açıklamada bulundu.

Gıda arzı kadar güvenliğinin de son derece önemli olduğuna dikkati  çeken Çelik, Bakanlık olarak 6 bin 600 personelle sürekli gıda denetimi  yaptıklarını ifade etti.

Çelik, 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edildiğini  belirterek, 75 milyon lira para cezası kesildiğini vurguladı.

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere pek çok ülkede GDO kullanımının  belirli ölçülerde serbest olmasına karşın Türkiye'de yasaklandığına dikkati çeken  Çelik, şunları kaydetti:

"Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5  yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017  yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya  içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda  bulunulmuştur. Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana’da 29 GDO denetimi  yapılmıştır.  Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti  kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler  yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye  kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde herhangi bir olumsuzluk tespit  edilmemiştir. Ayrıca bu firmaya, soya ham maddesi temin eden tedarikçi firmaya da  GDO denetimi yapılmıştır. Bu denetim neticesinde de herhangi bir olumsuzlukla  karşılaşılmamıştır."

Gündeme gelen haber üzerine hem katkı maddesi üreten firmadan hem de  ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alındığını belirten Çelik,  laboratuvar sonuçlarını en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarının altını çizdi.  Çelik, "Vatandaşlarımız müsterih olsun, hiç kimsenin halkımızın en temel besin  maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz." ifadesini kullandı.

 

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 15:03

YORUM YAZ

 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Kimse kusura bakmasın da GDOlu soya koymadan artık kimse ekmek üretmiyor. Hem bayatlamıyor hem gramajı artıyor. Bakanlık bunu yeni duymuş olamaz. Bütün fırıncılar yapıyor bunu. GDOlu soya katkı maddesi kullanmayan fırın yüzde yirmi civarıdır en fazla.
 • adem arslanadem arslan1 yıl önce
  Bugüne kadar daha bir inceleme yapılmamış mı?
 • BahauddinBahauddin1 yıl önce
  Keşke şu hormonlu gıdalarada bir el atsanız. Millet kanserden kırılıyor.
 • SelcukSelcuk1 yıl önce
  Yav bizediyolarki sunu yemeyin bunu yemeyin.oldu canim tezgaha kadar gelmis gelde alma yeme.devlet nerde devlet.bize onu bunu yemeyin diyeceginize kokten uygulamayi yaptirirsiniz ne zararliysa ne yenmeyecekse devlet denetler tezgahada gelmemis olur.boyle bi sacmalik yok arkadas islenmis fabrikalardan gecmis tezgaha gelmis almayin yemeyin.yok oylebi dunya.
 • Muzaffer ÇabukoğluMuzaffer Çabukoğlu1 yıl önce
  para cezası kesmişler.. kestiğiniz para miktarı kadar kafanıza taş düşsün diyecem ama yine de demiyorum, Allah akıl fikir, hidayet versin. para cezası saçmalığını bırakıp, bu ülkede TEMİZ HAVA, TEMİZ-SAĞLIKLI SU, SAĞLIKLI+HELAL EKMEK MESELESİNİ ÇÖZÜN. Referandumdan daha önemli bu konu...
 • MDMD1 yıl önce
  Orqanik tarım yapıcaz.herkes bir saksı bile bulsa orda orqanik tohum üretip çoğaltıcak.dışarıdan qelen hiç bir şeyi qüvenli bulmuyoruz.büyük ölçekli çiftçisinden bunu hobi olarak yapan kişiye kadar herkes bahçesine saksısına orqanik tohum eksin ve insanlara bunu dağıtsın.dış ülkelerden köylerimize qelip orqanik tohum kökü aldiklarını herkes biliyor.artık ne köylerimizden kurnazlık yapıp orqanik tohum kökü kaçırsinlar nede bakliyat yada meyva sebze qirsin Türkiyeye dış ülkelerden.böylesi maddi manevi daha hayırlı bizim için.
 • atamanataman1 yıl önce
  Gıdada sebep olanlara ALLAH LAYIĞINI VERSİN.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018