Skandal harita! Türkiye'yi yok ettiler

Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği AIESEC'in bazı ülkelerdeki internet sitesinde gösterilen dünya haritasından Türkiye'yi çıkardılar.Skandalı bir Türk öğrenci gündeme taşıdı.

15 Şubat 2018 Perşembe 13:22
Skandal harita! Türkiye'yi yok ettiler

Geçtiğimiz hafta Alman lastik devi Continental'in internet sitesinde yayınlanan bir reklamda gösterilen dünya haritasında Türkiye'nin yer almadığı anlaşıldı. Kısa bir sğre sonra da benzer bir haber Hollanda'dan geldi. Uluslararası öğrenci topluluğu AIESEC'in bazı ülkelerdeki internet sitelerinde Türkiye'nin dünya haritasında yer almadığı anlaşıldı. AIESEC Türkiye yaptığı yazılı açıklamada özür diledi. AIESEC'in dünya haritasından Türkiye'nin çıkarıldığını fark eden ise Hollanda'da eğitim gören Dilek Bolat oldu.

Hollanda'daki Türk öğrenci üniversitede düzenlenen tanıtım organizasyonunda durumu fark edince skandal ortaya çıktı Habertürk'ten Leyla Ünal'ın haberine göre Dilek Bolat, “Yaşadığım duygu çok aşağılayıcıydı. Yapılan bir yanlıştı ve bunu fark ettiğimde, ciddiye bile alınmadım” dedi.

Bolat, olayı ayrıntılarıyla anlattı. Hollanda'nın Gelderland eyaletinde Wageningen Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi gören Bolat, “AIESEC temsilcileri 17 Ocak'ta, uluslararası staj ve tez imkanlarını tanıtmak için sınıfımıza geldi. Sunum yaptılar. AIESEC'in nerelerde faal olduğuna dair bir dünya haritası açtılar. Haritada Türkiye'nin olmadığını fark ettim. Aynı şeyi yanımdaki Hollandalı arkadaşım da fark etti. Bunun üzerine, 'Ülkem neden haritada yok' sorusunu yönelttim. 'Ülken neresi?' diye sordular. 'Türkiye' deyince, ciddiye alınmadığımı hissettim. Zaten hemen ardından sınıftaki herkes dağıldı. Sinirden elim ayağım titriyordu. Sunumu yapan üniversitenin AIESEC temsilcisi yanıma gelerek, 'Biz bu haritaları Hollanda temsilciliğinin internet sitesinden alıyoruz' dedi. Ben de olayın peşini bırakmayacağımı, konuyla ilgili yetkililere ulaşmak istediğimi söyledim. Mail adresi istedim. Bana verilen bir internet sitesi adresiydi. Kendileri de AIESEC'e durumu bildiren bir mail atacaklarını söylediler. Ben de, gönderecekleri maili bana da iletmelerini istedim. Mail adresimi verdim. Ancak herhangi bir geri dönüş olmadı. Yaşadığım duygu çok aşağılayıcıydı. Yapılan bir yanlıştı ve bunu fark ettiğimde, ciddiye bile alınmadım. Durumu, Hollanda'da yaşayan Türk arkadaşlarımla ve Hollanda'da faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştım. Ardından özür dilediler” dedi.

"33 ÜLKEDEKİ DÜNYA HARİTASINDAN TÜRKİYE'Yİ SİLDİLER" İDDİASI!

Bolat'ın kendisine durumu anlattıktan sonra araştırma yaptığını söyleyen Hollanda'da çalışan yazılım uzmanı Adem Şahin de “Türkiye'nin silindiği haritaların 2014'ten beri 33 ülkede aktif olarak kullanıldığını anladım. Tüm ülkelerin yer aldığı dünya haritasında, AIESEC'in temsilcilerinin bulunduğu ülkeler mavi renkle gösterilmiş. Ancak Türkiye'de de bir temsilciliği olmasına rağmen Türkiye haritada yoktu. Tıpkı Continental'in yaptığı gibi AIESEC de Türkiye'yi haritasından silmişti. 2014'te kullanılmaya başlanan haritaya web.archive.org sitesinden aiesec.org'un geçmişine bakıldığında ulaşılabiliyor. Biz, AIESEC ile irtibata geçtik ancak herhangi bir geri dönüş alamadık. Harita, internet adreslerinden tek tek kaldırılmaya başlandı. AIESEC Türkiye'yi de durumdan haberdar ettik. Ardından özür yazısı yayınlandı ve durumdan haberdar olamadıklarını söylediler bize. Buna inanmamız mümkün değil. Yaptıkları açıklamada konudan haberdar olduklarını itiraf ettiler. Buna rağmen diğer ülkelerdeki haritaların değişimi için bir çaba sergilemediler" dedi.

AÇIKLAMA YAPIP ÖZÜR DİLEDİLER

AIESEC Türkiye'den konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denilmişti:"Bazı AIESEC ülkelerinin bağımsız internet sitelerinde fark edilmeden Türkiye’nin yer almadığı haritalara yer verilmiştir. 126 ülkede faaliyet gösteren AIESEC Global’in internet sitesinde (aiesec.org) Türkiye haritası yer almaktadır. AIESEC Global’den bağımsız bazı ülkelerdeki internet sitelerinde böyle bir dikkatsizlik yapıldığı gözlemlendi, gerekli kişi ve kurumlar AIESEC Türkiye tarafınca uyarıldı." AIESEC Global Halkla İlişkiler Direktörü Joaquim Sanvictores 'AIESEC ulusal web siteleri global AIESEC markasını temsil etmemektedir, Türkiye’nin yok sayılması gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan hatalar en kısa sürede düzeltilecektir' şeklinde açıklama yaptı. AIESEC Türkiye Halkla İlişkiler Direktörü Çağla AKBAŞ ise 'Türkiye’nin AIESEC websitesindeki haritadan silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan hatanın hemen düzeltilmesi için gerekli adımlar atılmıştır. Yaşanılan bu talihsizlik ile ilgili herkesten özür dileriz' dedi.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 13:22

YORUM YAZ

 • OguzOguz9 ay önce
  Hahaha çaresizliklerini resmettiklerimden haberleri yok,Dünyanın ilerideki tek gücü nü aradan anca kendi çizdikleri haritalarda çıkarmaya güçleri yetiyor
 • Gurbetçi Gurbetçi 9 ay önce
  Oğuz Kaan'ın dediği gibi dünya Türklere biad etmedikçe dünyada sulh olmaz. Bu kefereler yazıp çizip konuşarak Türkleri bitirenileceğini sanıyor zavallılar. Sahada konuşup yazıp çizdikleri gibi karşımıza çıkacak yürekleri olmayanların kendilerini avutma şekli.
 • Allahın bir kulu Allahın bir kulu 9 ay önce
  Arkadaşlar hiç kızmayalım. En azından ne düşündüklerini gösteriyorlar eğer tersi olursa daha kötü. En azından şimdi bize dost görünmeye çalışmıyorlar bından önce hep dost görünüp arkamızdan vurdular.
 • Cüneyt Cüneyt 9 ay önce
  O hayalinize hiçbir zaman ulaşamayacaksınız.
 • kul ahmetkul ahmet9 ay önce
  beyaz olan her yer türkiye
 • doğandoğan9 ay önce
  sinirlerinden çatlıyorlar beter olun yakında bağırsaklarınızdan gümlüyeceksiniz
 • sukrusukru9 ay önce
  Bundan sonra Continental lastiklerini alanlar bana göre vatan hainidirler.Türkiyedeki bayilikler kendilerini zarara uğrattıkları için bu lastik üreticisini dava etmelidirler.Ben artık bu lastikleri bedava verseler aracıma takmam.
 • ATALAYATALAY9 ay önce
  BİZ NİYE YPAMIYORUZ BÖYLE ! BENDE BUNA TUTULUYORUM HERKESE ANLAYCAGI DİLDEN KONUŞMALI, YOKMU GÜZEL PHOSHOP KULLANAN BİZDEN GEÇTİ ARTIK 50 YAŞINDAN SONRA YAPINAB MABEFRANSA YUNANİSTNA HEPSİNİ TEK BİR ÜLKE YAPIN ÜSTÜNE MUZ RESMİ KOYUN GİTSİN YADA ABD BAYRAGI YPAIN DAHA GÜZEL İSRAİLDE OLABİLİRYAHUDİ İŞARETLİ YAA NAZİ AMBLEMLİ GÜZEL OLUR ONLAR MECLSİLERİNDE YPG PKK BAYRAKLARI MASKELERİ İLE OTURUYORTARİHTE BUNLAR KİMDEN ACI ÇEKMİŞSE AYNISINI YAPIN
 • Kadir bashoruzKadir bashoruz9 ay önce
  Turkiye nasil yok olur bu dama tasimi iste bana dokunmayan yilan birgun onada dokunur ve yok olur sen sahip cikarsan bu vatan batmayacak yok olmayacak yillardir yok etmek istedikleri plan gerceklesmeyince haritada yok gosteriyorlar 80 milyonu abd incirlik buharlasip uctumu yok olan onlarin hayali
 • ÖzkanÖzkan9 ay önce
  Bunu coktan beri yapiyorlar, yeni degil !! Hepsine bir ders kitabi gönderinde görsünler Türkiye nerdeymis!! Yavsaklar!!!

Günün Karikatürü

17 Kasım 2018