Sisi rejiminin yargısız infaz görüntüleri ortaya çıktı

Mısır'daki Sisi rejiminin Sina Yarımadası'nda 'terör' gerekçesiyle yaptığı operasyonlar sırasında gerçekleştirdiği yargısız infaz görüntüleri ortaya çıktı.

21 Nisan 2017 Cuma 16:22
Sisi rejiminin yargısız infaz görüntüleri ortaya çıktı

Mısır’daki Sisi yönetimine muhalif Mekameleen televizyonu, Sina bölesindeki yargısız infaz görüntülerini yayınladı. Sızdırılan görüntülerde Mısır ordusundan askerlerin, ele geçirdiği iki kişiyi infaz etmesi kameraya yansıdı. Görüntülerde yerde yatan başka cesetler de var.

Kurşuna dizilenler arasında genç bir erkek de yer alıyor. Askerler gencin ailesini ve nerede oturduğunu öğrendikten sonra onu kenara alıp kafasına kurşun sıkıyor. Askerler, infaz edilen kişinin yanına silah koyup fotoğrafını çektikten sonra silahı tekrar geri alıyor.

Görüntülerin ne zaman çekildiği bilinmiyor ancak, ordu sözcüsü, Aralık 2016’da Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, infaz edilen kişilerden bazılarının fotoğraflarını paylaşmış ve bu kişilerin Sina’da terörle mücadele kapsamında öldürülen silahlı kişiler olduğunu öne sürmüştü.

Mısır ordusu, 2013’ten bu yana Sina’da DEAŞ'la bağlantılı gruplara karşı askeri operasyon yürütüyor.
Operasyonlarda aralarında ordu mensuplarının ve sivillerin de olduğu yüzlerce kişi öldü.

  1. İnsan Hakları İzleme Örgütü geçen ay yayımladığı raporda, Mısır ordusunun Ocak 207’de en az 4 kişiyi yargısız infaz etmiş olabileceğini açıklamıştı. İnsan hakları örgütü, bu kişilerin toplam sayının 10’u bulabileceğinden de şüphe ettiğini belirtmişti. Silahsız kişileri yargısız infaz etmek savaş suçu sayılıyor.
Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 16:22

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü