Şimdi sağlığım el verse, imkân verseler öğretmenlik yaparım

Amasya'nın Merzifon ilçesinde oturan 103 yaşındaki emekli öğretmen Mukime Furatoğlu, Öğretmenler Günü'nü 82’nci kez kutlamaya hazırlanıyor.

22 Kasım 2017 Çarşamba 16:14
Şimdi sağlığım el verse, imkân verseler öğretmenlik yaparım

Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden Furatoğlu, Rize'de 1914'te dünyaya geldi. Subay babası, kendisi 6 aylıkken 1. Dünya Savaşı'nda Erzurum Cephesi'nde şehit düşen Furatoğlu, 1935'te Erzurum Öğretmen Okulundan mezun olarak çok sevdiği mesleğine başladı.

Yurdun birçok yerinde görev yapan ve binlerce öğrenci yetiştiren Mukime Furatoğlu, 1971'de emekli oldu.

Emekliliğinin üzerinden 46 yıl geçmesine rağmen öğrencilerine özlemi dinmeyen Furatoğlu, günlerini eski günlerini anıp, kitap okuyarak geçiriyor.

“ÇOCUKLUK HAYALİMİN PEŞİMDEN KÖŞTUM”

Furatoğlu, çocukluk hayalinin peşinden koşarak öğretmen olduğunu söyledi.

Öğrencilerinin kendisini sevip saydığını anlatan Furatoğlu, "Aynı zamanda benden çok çekinirlerdi. Şimdi onları çok özlüyorum, gözlerimde tütüyorlar. O kadar çok severdim ki onları anlatamam. Şimdi öğretmenler, öğrencilerden korkuyor, saygı sevgi kalmamış sanki. Neden böyle olmuş bilemiyorum" dedi.


"ONLARI RÜYAMDA GÖRMEK İÇİN CAN ATIYORUM"

Dünyaya bir kez daha gelse yine ilkokul öğretmeni olmak istediğini belirten Furatoğlu, "Öğrencilerimin kalpleri tertemizdi, onu görebiliyordum. Hiçbir şeyi gizlemezlerdi. Onların özlemleri, hayalleri, anılarıyla yaşıyorum. Onları rüyamda görmek için can atıyorum. Onların cıvıltısına, seslerine hasret kaldım. Günlerim onları düşünmekle geçiyor" diye konuştu.


“GENÇ ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ SEVSİN”

Yeni bir Öğretmenler Günü kutlayacak olmanın heyecanını yaşadığını belirten Furatoğlu, genç öğretmenlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Genç öğretmenlerimiz öğrencilerini sevsinler ve değer versinler. Onlara ilk önce vatan ve millet sevgisi, bayrak ve Atatürk sevgisi öğretsinler. Kendilerini sevdirsinler, saydırsınlar. Bunları yapınca okul derslerini öğretmek de kolay oluyor. Şimdi sağlığım el verse, imkân verseler öğretmenlik yaparım. Hayatımın sonuna kadar öğrencilerimin hayalleriyle yaşayacağım." AA