Siber saldırının ardından o ülke çıktı

Siber güvenlik uzmanları, 150 ülkede 300,000'den fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı "WannaCry" ile Kuzey Kore’nin bağlantılı olabileceğini açıkladı.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 17:57
Siber saldırının ardından o ülke çıktı

Yüzbinlerce bilgisayar kullanıcısı dünyanın tanık olduğu en geniş kapsamlı siber saldırı sonrası “WannaCry” ismini öğrendi.

Saldırıya uğrayan bilgisayarda dosyaları şifrelenen kullanıcılardan tekrar dosyalarına erişebilmek istiyorlarsa 300 dolar ödemeleri gerektiği belirtiliyor. Bu süre içinde ödeme yapılmazsa ödenecek miktar 600 dolara çıkıyor.

Saldırının arkasında kimin olduğuna dair şu ana kadar bir bilgi olmasa da bazı siber güvenlik şirketleri, yazılımın koduna bakarak Kuzey Kore kökenli olabileceğini iddia ediyor.

Uzmanlar bu iddialarını, daha önce Sony film şirketine, Bangladeş Merkez Bankası'na ve Polonya'daki bankalara yapılan siber saldırılarda kullanılan kodlarla, Wannacry'In kodları arasındaki benzerliğe dayandırıyor.

 

Google ve Rus güvenlik yazılımı üreticisi Kaspersky şirketlerinin uzmanları, bu tür kodların çok yaygın olmadığını, yalnızca Kuzey Kore kökenli saldırılarda kullanıldığını belirtiyor. 

Haber Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 17:57

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü