Siber saldırılara karşı ücretsiz eğitim

Siber saldırılara karşı uzman yetiştirmek üzere İzmir'de ücretsiz kamp düzenleniyor.

26 Nisan 2016 Salı 19:38
Siber saldırılara karşı ücretsiz eğitim

Yaşanan siberolaylar arasında 50 Milyon kimlik bilgisinin İnternet üzerinden dağıtılması, siber güvenlik noktasında ülke olarak doğru adımlar atmamız gerektiğini ve siber güvenlik alanında nitelikli uzman yetiştirme eksikliğimizi gözler önüne seriyor.

Son birkaç yılda Türkiye tarihinin en büyük ve kapsamlı siber saldırıları ile karşı karşıya gelindi. Siber saldırganlar, DDoS olarak tanımlanan dağıtık bir şekilde farklı lokasyon ve IP adresleri kullanarak .com.tr alan adlarını devre dışı bırakmaya çalışmıştı. Bankacılık sistemlerinden kurumlara kadar birçok dijital platformda aksamalar ve sorunlar yaşandı. Diğer bir yandan da 50 milyonvatandaşın kimlik bilgilerini ifşa ederek vatandaşlar dolandırıcılara karşı savunmasız bırakılıyor. 

KAMP ÜCRETSİZ

Türkiye'de Siber Güvenlik ile ilgili nitelikli eleman yetiştirme potansiyelinin sadece %1 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bu amaçla, siber güvenlik alanında teknik çalışmalar yürüten Bilgi Güvenliği Akademisi, 2011 yılından beri sosyal sorumluluk projesi olarak yaptığı Siber Güvenlik Kamplarının 7.sini, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü iş birliği ile faaliyete geçiriyor.

Bunun için de Siber Güvenlik Uzmanları’ndan 7 gün süreyle ücretsiz olarak özel eğitim alacaklar. Siber Güvenlik Kamplar’ına katılmaya hak kazanan öğrencilerin tüm masraflarını da bu kurum karşılıyor.

EĞİTİM KONULARI

Hacking, bilgi güvenliği, zafiyet tarama, zararlı yazılım analizi, mobil güvenlik, DDOS saldırılarına karşı doğru savunma gibi birçok konuda eğitim alacak olan Siber Güvenlik Yaz Kamp’ı öğrencilerinin, eğitici ve öğretici CTF yarışmaları sayesinde takım çalışması yeteneklerini de arttırmaları ve öğrenmiş oldukları bilgileri pekiştirebilmeleri hedefleniyor.

KİMLER KABUL EDİLİYOR?

2016 Siber Güvenlik Yaz Kampı’na üniversitelerin Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programlarında öğrenimleri devam eden kişiler kabul ediliyor.

Kamp için başvuru adresi ise, siberkamp.eventbrite.com

(Haber7)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2016 Salı 19:38

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ağustos 2019