Senato karıştı! 'Nükleer saldırı emri verebilir'

45. ABD Başkanı Trump'ın nükleer silah kullanma yetkisinin "dengesiz ve değişken" biri olduğu iddia edilerek konunun yeniden tartışılması gerektiği söylendi.

15 Kasım 2017 Çarşamba 11:57
Senato karıştı! 'Nükleer saldırı emri verebilir'

Düzenlenen oturumda, Başkan Trump'ın "dengesiz ve değişken" olduğunu iddia eden Murphy, nükleer silah kullanma yetkisinin tartışılması gerektiğini söyledi. 

'Başkanın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz'

Senato Dış İlişkiler Komitesinde konuşan Connecticut Senatörü Demokrat Chris Murphy, "Başkanın oldukça dengesiz ve değişken olmasından endişeliyiz. Onun karar verme süreci hayalperest ve ulusal çıkarlarımız dışında bir nükleer silah saldırı emri verebilir" şeklinde konuştu.

Komite üyelerinden Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio ise oturumun "Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silah kullanma kapasitesinde bir noksanlık emaresi" olarak değerlendirilmemesi için hassas olunması uyarısında bulundu.

Komite Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob Corker ise, Kongre'de birçok temsilcinin Trump'ın öngörülemez davranışları yüzünden zaman zaman endişelendiğini söyleyerek nükleer silah kullanma yetkisi konusunun oldukça hassas bir şekilde konuşulması gerektiğine vurgu yaptı.

ABD Başkanı Trump, eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantılarındaki konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u "Roket Adam" olarak nitelendirmiş ve "gerekirse bu ülkeyi tamamen ortadan kaldırmaktan çekinmeyecekleri" mesajını vermişti.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 11:57

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    18 Aralık 2018