Şehitlere 'cenaze marşı' zulmü bitti! Artık tekbirler getirilecek

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen yazıda, asker cenazelerinde Itri’nin ‘Segah Tekbiri’nin getireliceği belirtildi.

13 Eylül 2017 Çarşamba 00:14
Şehitlere 'cenaze marşı' zulmü bitti! Artık tekbirler getirilecek

Şırnak’ta PKK’yla çatışmada yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden uzman çavuş Muhammed Meriç’in 29 Ağustos’taki cenaze töreninde, ilk defa cenaze marşı yerine Itri’nin ‘Tekbir’i çalınmıştı.

Bakanlık yazısında şöyle dendi: “Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir. Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur.”

Törenlerde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesini, saygı duruşunda sessizlik sağlanmamasını isteyen bakanlık yazısına şöyle devam edildi: “Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram (saygı) yürüyüşü, Itri’nin ‘Segah Tekbiri’ ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır.”

 

Haber Tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba 00:14

YORUM YAZ

  • kılınçkılınç5 ay önce
    ALLAHIM sana şükürler olsunkı bu gunlerı bıze göterdınbu daha baslangıc bakın osmalı gelecek inşalalh

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018