Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca hakkında flaş karar

Cübbeli Ahmet Hoca'nın sosyal medyada yer alan bir videosunda, “Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir" sözlerine takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında Ünlü'nün sözlerinin ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu belirtildi.

21 Nisan 2017 Cuma 11:36
Savcılıktan Cübbeli Ahmet Hoca hakkında flaş karar

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararında, Mücahit Bayraktar'ın suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Söz konusu suç duyurusunda Ahmet Mahmut Ünlü'nün halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği belirtilerek, “Şüpheli Ünlü'nün 1 Ocak 2017'de sosyal medyada yer alan bir videosunda yaptığı açıklamada, ' Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı, oynayanlarda ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidirö şeklinde söylemde bulunduğu belirtildi.

ÜNLÜ: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KULLANDIM

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Mahmut Ünlü, “Tavla ve satrancın caiz olmadığını söylerken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam ve Toplum isimli ilmihalini dikkate aldım. 119-120-121 sayfalarında satrancın haram olduğuna dair görüşlere yer verilmiştir. Ben bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

SUÇ İŞLENMEDİĞİ BELİRTİLDİ

Takipsizlik kararında şikayete konu paylaşımda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu ifade edildi. Atılı suçtan Ahmet Mahmut Ünlü hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 11:36

YORUM YAZ

 • serkanserkan1 yıl önce
  bence hatalı karar.cübbelinin dediklerini dinlemek ateşden gömlek giymek desem ne olur
 • FATİHFATİH1 yıl önce
  HERHALDE YANİ FAİZ HARAM DİYE BANKALAR DA ŞİKAYETÇİ OLSUNMADEM. HOCAEFENDİ İLMİNİ PAYLAŞIYOR ALLAH RAZI OLSUN.. İYİ Kİ FETÖCÜ HAKİMLER TASFİYE OLDU YOKSA BU DA ONLARA BAHANE OLURDU..
 • MuratMurat1 yıl önce
  Demokrasi bu işte. Helal savcımiza
 • herkes işineherkes işine1 yıl önce
  Savcılık ahkam-ı şeriyye ile ilgilenemez; laik değiller mi?
 • Mehmet Gül Mehmet Gül 1 yıl önce
  Satranç ın sıkıtı oldu Ruhul Beyan Tefsirindede geçiyor
 • Mehmet Mehmet 1 yıl önce
  Güler misin, ağlar mısın. Hoca diye bunu el üstünde tutanlar.Lütfen bir daha düşünün.
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Madem diyanetn kaynaklarında da haram olarak geçiyor neden yasaklanmıyor bu satranç? AK partili belediyeler marifetmiş gibi turnuva düzenliyor, kurs açıyor. Satranç beyni köreltir diye bilimsel çalışmalar var.
 • ali örsali örs1 yıl önce
  diğer hocanızın hükümete önerisinde neden haber değeri görmediniz akİT gazetesi?adnan hocanızın dekolte ile ilgili manifestosunu neden yazmamışsınız?aşkolsun
 • isüzgenisüzgen1 yıl önce
  Ahmet hoca haktanbaşka bir şey söylemez
 • argunargun1 yıl önce
  söyledikleri balgibi suç.şu hale bak .tam birşarlatan .o günahbu günah deniz günah futbolgnah.vs.yavislam kolaylık dinidir. rahatbırakıninsanları .kuranın demediklerinidemeyin lütfen.budayakında fetönünyerinialır artık .fetvaverip duruyor.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü