Savaşın eşiğine gelinmişti… Ve fırtına dindi! Rezil oldular

ABD'nin dünyayla dalga geçip savaş gemilerinin rotasını yanlış duyurmasıyla başlayan gerilim, dün filonun tam ters istikamette seyrettiğinin duyurulmasıyla dindi. Kuzey Kore, Washington'dan bir daha planlarına kendisinin karıştırmamasını istedi.

20 Nisan 2017 Perşembe 10:09
Savaşın eşiğine gelinmişti… Ve fırtına dindi! Rezil oldular

ABD'nin uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini Kore Yarımadası'na hiç göndermediğinin ortaya çıkmasıyla, Kuzey Kore'den ilk tepki geldi.

ABD'ye ateş püsküren resmi medya, Washington'dan sonraki planlarına Kuzey Kore'yi karıştırmamasını istedi ve muazzam önleyici saldırıyı hatırlattı.

Çin de resmi gazetelerden biri olan Global Times aracılığıyla Washington'ı topa tuttu. Komünist Parti'nin resmi gazetesi, "Gerçek şu ki, ABD ordusu ve Başkan Trump sahte haberi beraber üretti. Kuşkusuz ABD tarihindeki nadir skandallardan biri ve Trump'ın itibarına zarar verdi" diye yazdı.

'KAĞITTAN KAPLAN...'

Donanma filosunun hamleleri, Çinliler tarafından sosyal medyada alay konusu oldu. Çin’in Twitter versiyonu olarak bilinen Weibo’da yazılan bir mesajda, 'Uyur-gezer uçak gemisi' tanımlaması yapılıyor. Bir diğer mesajda ise, 'Kağıttan kaplan' ifadesi yer alıyor.

Rusya ise, ABD ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bilek güreşine tutuşmuş halde. Washington tarafından getirilen Kuzey Kore'yi kınama mesajının geçmesini istemiyor. Çin ise, söz konusu kararı kabul etti.

WASHİNGTON'DAN FARKLI TEPKİLER

Olayın ardından, ABD tarafında bir kafa karışıklığı göze çarpıyor. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin savaş çıkarmak istemediğimizi bilmesini istiyoruz, bu yüzden bizi buna zorlamayın. Top onların sahasında ve bu noktada oynamaya çalışmamalılar" dedi.

Washington'da gazetecilere konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuzey Kore'nin nükleer programını sonlandırması için farklı baskı yolları aradıklarını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer ise, kimseye yanlış bilgi vermediklerini savundu. Sözcü, "Başkan yarımadaya doğru gitmekte olan donanma olduğunu söyledi. Bu doğru, halen devam eden bir süreç" dedi.

Zamanlamanın neden daha önce düzeltilmediği ise soru işareti. Salı günü Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Dana White, "Bu zamanında daha açık dile getirilmeliydi" dedi.

En erken gelecek hafta ulaşacak

Dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren gelişmeler, ABD filosunun Kore kıyılarına gittiğinin duyurulmasıyla zirve yapmıştı. Hem ABD hem de Kuzey Kore tarafından tehditler savrulmuştu.

Büyükbabası Kim Il-sung'un doğum gününde dev geçit törenlerini izleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni füzelerini sergilemiş ve saatler sonra da başarısız bir füze denemesi gerçekleştirmişti.

ABD medyasına göre, Avustralya'da bir tatbikata katılacak Carl Vinson filosunun Kore yarımadasına gelecek haftadan önce ulaşması beklenmiyor.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

Haber Tarihi: 20 Nisan 2017 Perşembe 10:09

YORUM YAZ

 • MustafaMustafa1 yıl önce
  Kimyon reyiz'in gözünü korkutacaklarını sandılar... adam zaten diyor burdan bir koysam kıtanın diğer tarafından hissedeceksiniz diye boşuna demiyor....
 • Menmet TanriverdiMenmet Tanriverdi1 yıl önce
  Hedef Tūrkiye bunlat oyalamaca,Tùrkiye teyakkuzda olmali.
 • YavuzYavuz1 yıl önce
  Belki aniden vurabilir. Kahpelik abdninen iy yaptığı iş.
 • AlexAlex1 yıl önce
  KORKAK ABD SAVAŞAMAZ ORALARDA PKK,PYD GİBİ SATILMIŞ KÖPÖK DE BULAMAYINCA K,KILIÇLAR OĞLU GİBİ BÖYLE ÇARK EDER OLAYBU
 • isuzgenisuzgen1 yıl önce
  işte abd yalanı gördünüzmü hep sahte algı işleri dünyayı böyle kandırıyorlar ulen hiç hakikati gören yokmu yuh suriyedede kandıkya bizede yuh olsun
 • Arif Arif 1 yıl önce
  Saadet partisi, zalimleri dost edinmeyin diyen ALLAH C.C na karşı geliyor, Chp ye kucak açıyor , ülkemize düşmanların safinda yer aliyor, islam adına suriyede yaşananlara tepki vermiyor, ülkemizde türban, kuran kursu, katsayı engeli çözülmüşken din düşmanlarıyla koyun koyuna giriyor.
 • katalankatalan1 yıl önce
  bu haber şimdi öyle mi hmmmm.
 • BoranBoran1 yıl önce
  Abd savaşı sadece filimlerinde kazanırhangi ülkeyle savaştıysa kaybettiabd gücü bence çoğunluğu abartı tort
 • hamidohamido1 yıl önce
  Büyük şeytanı sılahları konuşturuyor. Askeri savaşamaz.
 • as1as11 yıl önce
  ..... Bunların biri birine vurduğunu, saldırdığını hiç gördünüz mü?....
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü