Savaş mı çıkacak? ABD'den Kuzey Kore'ye: "Nükleer silahlardan arınana kadar..."

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ülkesinin Kuzey Kore'yi nükleer silahlanmadan vazgeçirme çabalarını sonuç alana kadar sürdüreceği mesajını verdi.

18 Nisan 2017 Salı 22:48
Savaş mı çıkacak? ABD'den Kuzey Kore'ye: "Nükleer silahlardan arınana kadar..."

Asya turu kapsamında Güney Kore'nin ardından Japonya'yı ziyaret eden ve Başbakan Şinzo Abe ve diğer yetkililerle görüşen Pence, Trump yönetiminin, Kuzey Kore'yi nükleer girişimlerinden vazgeçirme konusundan kararlı olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomik ve diplomatik baskıların Pyongyang yönetimini iş birliğine zorlayabileceğine inancının tam olduğunu belirten Pence, "Şuna inanıyoruz ki kararlı bir ülkeler topluluğu, diplomatik ve ekonomik baskılarla Kore Yarımadası'nda nükleer faaliyetleri durdurmayı başarabilir. Kore Yarımadası nükleer silahlardan arınana kadar durmayacağız, pes etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Pence, Japon muhataplarına Japon Denizi'nin öte yakasından gelebilecek provokasyonlara karşı, "Yüzde yüz yanınızdayız." diyerek desteğini gösterdi.

Mike Pence, dün de Güney Kore'deki temasları sırasında Kuzey ve Güney arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge'ye yaptığı ziyarette, Kuzey Kore liderlerinin yıllar boyunca nükleer girişimleriyle Washington ve Seul yönetimlerinin sabrını sınadığını söylemiş ve "Artık stratejik sabır dönemi bitti." mesajını vermişti.

Haber Tarihi: 18 Nisan 2017 Salı 22:48

YORUM YAZ

 • OSMANLIOSMANLI11 ay önce
  Bubirazda Çin'i ekonomik olarak durdurmaya benziyor. .tabiiABD bir taşla 10 kuş vurmak istiyor. ..Çin ve Rusyaya baskı. ..Çin denizi ve japonya. .filipin. .Endonezya..gibi űlkelerde űslerini korumak ve gűçlendirmek. .ayrıca bir savaş cıktığında kendi silah şirketlerinin kar etmesi ve yeni silahlar denemesinin önű açılacak. .zaten Filipin ve Taiwan da sorunluydu. .hazır gelmişken orlara da El atar artık .!!!
 • osmanoğlu2023osmanoğlu202311 ay önce
  abd ekonomik darboğazda olduğundan uzak doğunun ekonomik bölgelerini birbirine katmaya bakacak becerirse...adis abeba'daki eczaneyi niçin bombaladığını sorgulamakta fayda var..!
 • Gürhan SELÇUKGürhan SELÇUK11 ay önce
  Umarım bu sefer Kuzey Kore ABD nin sonu olur
 • vatandasvatandas11 ay önce
  g. yiyorsa kendin vur digerini gaza getiripte kendin geri cekilme savasi goze aliyor isen kime kimsin ulan de nede olsa senin provakatorun
 • Tamer danacıTamer danacı11 ay önce
  Şu mantığa bakarmısınız dünyada 3-5 ülkede nükleer silah olacak başka kimsede olmayacak
 • isüzgenisüzgen11 ay önce
  peki siz ne bok yemeğe nükleer silahlarınızı iptal etmiyorsunuz
 • MuratMurat11 ay önce
  Neden Amerikanin ilgisi birden ortadogudan asyaya kaydi. Anlasilan o ki ABD Asyanin gelecegin super gucleri haline gelmesini pek istemiyor. Isin ilhinc tarafi Abd bu operasyonlara babasi ingiliz kafiri prangalarindan kurtuldukran sonra basladi dunya hizli bir sekilde yeniden kutuplasmaya basladi avrupa bu surecin disina itiliyor. Zaten kipirdayamazlar. Cunku bir nevi amerikan somurgesiler. Abd avrupa kendi alehinde bir olusuma gitmesin diye tarihin en buyuk askeri yiginagini yapiyor. Uzulmemek elde degil 21 yy hasta adami avrupa can cekisiyor. Fisi cekildi ha cekilecek. Abd tarihin en zayif ekonomisine sahip dusmanlari bu durumdan en iyi sekilde faydalaniyor. Ki ilk defa Abd nin somuegeleri olan guya bagimsiz asya ulkelerine yoneldiler abd ya bir reaksiyon gosterecek bu reaksinu ortadoguda gosteremedi cunku birick israilini tehlikeye sokabilirdi bunun yerine aralarinda problem olmayan guney kore kozey koreye yoneldi ortadogudaki yenilgisini telafi edecek ve yine tum dunyaya tek super guc oldugunu gosterecek tramp da oyle demiyormuydu abdyi eski ihtisamli gunlerine donderecegim diye. La galeba İLLALLAH bu savaslarin sonundac insaallah abd cokecek
 • dürüstdürüst11 ay önce
  ABD nın ingiliz oyunlar serisi devam ediyor,bunların hepsi yalan dolan ABD nin kimseyle çatıştığı yok kendi dışındaki ülkelere önceden hazırladığı filmi zorla izletiyor,amaçları doğrultusunda da olaylara yön veriyor.Ayrıca gerçek emperyalist ve sözde büyük ülkeler asla kendi topraklarında sa vaş maz lar.!!!!!!!!

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018