Savaş başlayacak… Saldırı pozisyonları belli oldu! Vurulacak hedefler…

Uçak gemileri ve denizaltıları Japon denizine konuşlandıracak Washington, Kuzey Kore'nin geri adım atmaması halinde belirlenen dört hedefe saldıracak. İngiliz basınına göre, ülkenin doğu kıyısında bulunan Punggye-ri'deki nükleer test alanı, liman kenti Sinpo'daki denizaltı üssü, orta kesimde yer alan Yongbyon'daki nükleer tesis ile Tongchang-ri'de roket fırlatma rampası ABD'nin hedefleri arasında.

18 Nisan 2017 Salı 14:24
Savaş başlayacak… Saldırı pozisyonları belli oldu! Vurulacak hedefler…

ABD, Kuzey Kore'nin geri adım atmaması halinde ülkedeki dört noktayı hedef alacak. İngiliz basınına göre, ülkenin doğu kıyısında bulunan Punggye-ri'deki nükleer test alanı, liman kenti Sinpo'daki denizaltı üssü, orta kesimdeki Yongbyon'daki nükleer tesis ile batıdaki Tongchang-ri'de yer alan roket fırlatma rampası ABD'nin hedefleri arasında.

ABD uçak gemileri ve savaş gemileri Japon denizine konuşlanacak. Bölgede denizaltılar da olacak.

Geçen hafta yola çıkan ABD'nin ünlü uçak gemisi USS Carl Vinson ve beraberindeki savaş gemilerinin, kısa süre sonra bölgeye ulaşması bekleniyor. Pentagon ayrıca USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemilerini de Kore kıyılarına gönderdi.

Tehdit dozu en üst seviyede

Pyongyang yönetimi ise, tehdit dozunu artırıyor. Peş peşe dünyanın en büyük haber ağlarına röportaj veren Kuzey Kore, yeni dönemde haftalık, aylık ve yıllık füze denemesi yapacağını ilan etti.

BBC'ye konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Han Song-ryol, füze testlerini sürdüreceklerini belirterek "Eğer ABD bize karşı askeri saldırı planlıyorsa, buna kendi tarz ve yöntemlerimizle, önleyici nükleer saldırıyla karşılık vereceğiz" dedi.

BBC'nin yayınladığı grafikte, menzili sekiz bin metreye ulaşabilen Taepodong 2 füzesinin neredeyse ABD ve İngiltere'yi vurabileceği görülüyor. Avrupa'yı tehdit eden füzenin menzilinde Türkiye de bulunuyor.

Bir diğer Dışişleri Bakan Yardımcısı Sin Hong-chol ise, Al Jazeera'ya verdiği özel röportajda ülkenin en üst düzey alarm seviyesine geçtiğini açıkladı. Washington yönetimine nükleer silahların bir illüzyon olmadığı uyarısını yapan Sin, "Trump yönetimi dünyaya gözlerini açarak bakmalı. Dikte etme zamanı bitmiştir" dedi. Sin, bölgeye yaklaşmakta olan ABD savaş gemilerinden herhangi bir tehdit farkedilmesi halinde Kuzey Kore ordusunun acımasız bir saldırıya geçeceğini söyledi.

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Millletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong ise, termonükleer savaşın her an çıkabileceğini söyledi. BM'de basın toplantısı düzenleyen Kim, Pyongyang'ın her türlü savaşa karşılık vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Güney Kore'den sonra Japonya'ya gitti

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Güney Kore'ye ani ziyaretinin ardından bir başka müttefiki Japonya'ya geçti. Pence ve ailesini taşıyan uçak, Ayase kıyılarındaki Atsugi deniz üssüne indi.

 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşen Pence, Washington ve müttefiklerinin birlikte Kuzey Kore tehdidine karşı birlikte barışçıl bir çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi.

Abe ile öğle yemeği yemeden önce konuşan ABD Başkan Yardımcısı, Japonya'ya tehditlere karşı güvence verdi ve "Yüzde yüz sizinleyiz" dedi.Dünyada benzeri bulunmayan Güney Kore-Kuzey Kore sınırındaki Panmunjom köyünü ziyaret eden Pence, burada Pyongyang yönetimine Washington'ın sabrının bittiğini altını çizerek söylemişti. ABD Başkan Yardımcısı, "Trump'ı test etmeyin. ABD ve müttefikleri, hedeflerine ya barışçıl yollarla ya da en nihayetinde ne gerekiyorsa onu yaparak ulaşacaktır" dedi.

Çin kamyonlarıyla füze gösterisi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, büyükbabası Kim Il Sung’un doğum gününde yeni bir balistik füze fırlatmış ancak deneme başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, dev kutlamalara sahne olan Güneşin Günü'nde ayrıca iki yeni füzesini de geçit töreninde sergilemişti.

Reuters haber ajansı, füzelerin yüklendiği kamyonların Çin malı olduğunu aktarıyor. Güney Kore resmi medyasına göre, BM ambargosuna rağmen Çin firması Sinotruk Pyongyang'a kamyon sattı.

Gözler Pekin yönetiminde

İki haftadır tüm dünyanın soluğunu tutarak takip ettiği gerilimde, Kuzey Kore birçok kez ABD'ye nükleer yanıt verebileceğini duyurdu. ABD'nin yoğun baskısı altındaki Çin ise, müttefiki Kuzey Kore'nin bir hata yapmamasını istiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Kore Yarımadası'nın uş anda hayli hassas, karmaşık ve yüksek riskli olduğunu söyledi. Kang'a göre, benzine ateş dökecek provokatif hamlelerden taraflar uzak durmalı.

Geçen hafta resmi gazetelerden sert şekilde uyarılan Pyongyang yönetiminden nükleer faaliyetlerini durdurması istendi.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Söz konusu denemeden saatler sonra ABD Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti.

Kuzey Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde yaptı. Birleşmiş Milletler kararları, Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

Haber Tarihi: 18 Nisan 2017 Salı 14:24

YORUM YAZ

 • selamiselami1 yıl önce
  Hadi bakalım şımarık çocuk Kim, ne yapacaksın şimdi? Kim sana hopla zıpla dedi. ABD ile oynanır mı be hey gerzek. Tamam işte göster şimdi dünyaya kim olduğunu. Sana hazır fırsat gücünü test et.
 • mfgmfg1 yıl önce
  abdye vurması önemli değil.Ordan israile sallayacağım desin bakalım nasıl kuzu oluyor o abd ,güney kore.esad bile "Ben ölürsem kalan bütün bombaları israile fırlatın"Deyince israil başbakanı esadın yanında olduğunu söyleyip 500milyon dolar vermişti..Bu zalim düzenin sağ koluna değil beynine yerleştireceksin kurşunu
 • tuzcutuzcu1 yıl önce
  72 saat yani 3 raund dayanır diyorum K.Kore....Bu arada atabilirse bir tane nükleer başlık başarıdır....Fena halde dayak yiyecek....
 • DirilişDiriliş1 yıl önce
  Bu tombul çocuk ciddi gibi bakalım sarı oğlan ne eder sakın nato mato deyip bizi bulaştırmasınlar.
 • ademadem1 yıl önce
  ya oldu mu şimdi adamların füze menzile biz de dahil bütün garibanları kapsıyorama bi ingiltereyi bi de abd yi teğet geçiyor.baksen..herşeyleri mi pislik olur üçkağıt olur bunların arkadaş tüm avrupayı kapsıyo ama ingiltereyi kapsamıyo tüm dünyayı kapsıyo ama abd ye yetişmiyo..artık kore ile ilgili batı kaynaklı bir haber sunmayın ne olur yorulduk size bırakın bu adamların haberlerini sunmayın demekten
 • vatandasvatandas1 yıl önce
  hikaye salliyorlar yahu daha firlatmadan bile ama hedefler abd tarafindan vurulmak icin hedef secilmis kimin yaptigi chp solculugu gibi silogan ve propagatif bir tutum hic bir halt edemez
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 1 yıl önce
  Kuzey Kore, Füzeleri Boşa Atma ABD ye Atarsınız. Okey. Hiç Değilse, Bir İşe Yarar.
 • MesutMesut1 yıl önce
  1. Dünya savaşı öncesi sancılı bir süreçti. Aynı şekilde 2. Dünya savaşı öncesi de siyaseten sancılı bir süreçti. Korkarım ki 3. Dünya savaşı da günümüzün sancılı sürecinde ortaya çıkabilir. Burada önemli olan safları iyi seçebilmek. Eğer biz de bu savaşa dahil olursak, g.o.ülkelerin içinde bulunmaya zorlandıkları durum karşısında yeni yeni kendini bulan islami liderler bir olmalı bu düzen(amerikan ve israil düzeni) ancak biz bir olursak yıkılacaktir. Üstad necip fazıl kısakürek'in dediği gibi kökü ezelde ve dalı ebedde olan, yüzyıllardır hasretini çektiğimiz, hakimiyetin HAK' ta olduğuna inanan bir milli sistem ve devamında ülke olarak öncülüğünü yapmamız gereken uluslararası kendi sistemimizi kurup tekrardan dünyanın hakimi olan BÜYÜK TÜRKİYE hayalimizi gerçekleştirmeliyiz. Bu hayalin gerçeklemesi için ne amerika ne rusya ile işbirliği yapmamalı, bizim islam ülkeleriyle bir olmamız gerekmektedir.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü