thy öğretmenler günü

Saraybosna'da Gezilmesi Gereken Yerler

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna, Türkiye'den başlayan seyahat turlarının Balkanlarda uğradığı en önemli şehirlerden birisidir.

14 Eylül 2017 Perşembe 14:11
Saraybosna'da Gezilmesi Gereken Yerler

İlk yerleşim izleri Neolitik Çağ’a kadar uzanan, tarih boyunca birçok devlet tarafından kontrol altına alınmış, nihayetinde 1463 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildikten sonra Müslüman Türklerin hakimiyeti altına girmiş olan Bosna Hersek’in en büyük ve hareketli şehri Saraybosna

Saraybosna birçok acıya, mutluluğa, hüzne şahit olmuş, hem dünya hem de Türk tarihi açısından çok büyük öneme sahip bir kültür şehridir.

Müslümanların da, Hristiyanların da, Yahudilerin de yıllardan beri barış ve huzur içinde yaşadığı başkent…

Bu şehrin modernleşme serüvenini başlatan Osmanlı’dır… Osmanlı hakimiyetinden çıktıktan sonra eski mutluluğuna kavuşması uzun süren Bosna, en acı günlerini ise 1992-95 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nda yaşamıştır.

Sırplar tarafından sivil, çocuk dinlemeden toplam 11.541 kişi şehit edilmiş, 56.000 kişi yaralanmıştır.

 

1-)Kovaçi Şehitler Mezarlığı

Saraybosna’da görülmesi, gezilmesi, dua edilmesi gereken yerlerin başında Kovaçi Şehitler Mezarlığı gelmektedir.

1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı'nın ardından "Şehitler Günü" ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde, Saraybosna'daki Kovaçi Şehit Mezarlığı'nda her sene tören düzenlenmektedir. Ayrıca Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç de burada medfundur.

 

2-) Başçarşı

16. yüzyılda Osmanlı tarafından kurulan Başçarşı, Anadolu’yu aratmayan bir atmosfere sahip. Şu an halen kullanılmakta olan bu Osmanlı çarşısı, Saraybosna’nın adeta kalbi niteliğindedir. Burası, Bosna Savaşı’nda Sırp ordusunun en büyük hedeflerinden biriydi.

Başçarşı’nın etrafında, Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz mimaride Camiler bulunmakta. Bunlardan en meşhuru, Bosna Beylerbeyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan ve kendi adını taşıyan Camidir.

 

3-) Gazi Hüsrev Bey Cami

1531 senesinde Mimar Sinan’a yaptırdığı bu eser, Saraybosna’da bulunan en önemli Osmanlı kalıntılarından biridir. Bosna Savaşı sırasında hasar alan bu Cami, 1996 senesinde aslına uygun şekilde restore edildi. Gazi Hüsrev Bey’in Bosna’daki görülmeye değer eserlerinden bir diğeri de Gazi Hüsrev Bey Medresesi’dir.

 

4-) Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Nam-ı diğer Kurşunlu Medrese… Aynı şekilde 16. yüzyıl eseri olan bu medrese, kurulduğu dönemde 50.000 kitaplık bir kütüphaneye sahipti.  Gazi Hüsrev Bey vakfının eserleri bu kadarla sınırlı değil… Görülmesi gereken bir diğer Gazi Hüsrev Bey vakfı eseri; Saat Kulesi…

 

5-) Saat Kulesi

 

Başçarşı’da bulunan belki de en önemli yapılardan. Saraybosna’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken bu Kule, 17. yüzyılda Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından inşa edildi. Bir süre sonra çıkan bir yangında hasar görse de, 1762 senesinde aslına uygun şekilde restore edildi.

 

6-) Başçarşı Cami

 

Başçarşı’nın görülmesi değer diğer bir mekanı olan Başçarşı Cami, 1529 senesinde inşa edildi. “Durak Cami” olarak da bilinir. Bu Caminin biraz yukarısında ise, Saraybosna’nın kalbi olan Başçarşı’nın en önemli eseri olarak kabul edilen meşhur "Başçarşı Sebili" bulunmaktadır.

 

7-) Başçarşı Sebili

Tarihi Başçarşı’nın kalbinde yer alan zarif, ahşaptan yapılmış Başçarşı Sebili, Türkiye’den düzenlenen Balkan turlarının önemli ziyaret noktalarından biridir. Tarihi şadırvanın olağanüstü bir hava kattığı bu meydanın üç tarafı da Başçarşı’yı oluşturan dükkânlarla çevrili. Başçarşı’nın sembolü olan bu Sebil, 1753 senesinde Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından İstanbul’daki çeşmeler model alınarak inşa ettirilmiştir. 

 

8-) Ferhadiye Caddesi

Bosna’nın İstiklal Caddesi… Başçarşı’nın hemen bitiminde başlayan bu cadde, restoran ve kafelerin yanı sıra, alışveriş yapabileceğiniz mağazaların da bulunduğu modern bir cadde. Etrafında da bazı oteller bulunmakta.

 

9-) Ferhadiye Camii

 Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz bu Cami, 16. Yüzyılda Bosna Sancak Beyi Ferhad Paşa tarafından yaptırıldı. Bu yapı da Bosna Savaşı sırasında büyük bir zarar gördü.

 

10-) Hünkar Cami

 

Hünkar Cami, 1457 senesinde Fatih Sultan Mehmet’e hediye maksadıyla İsa Bey tarafından yaptırılmıştır. Bu Caminin en önemli özelliği, Saraybosna’nın şehirleşmesi sürecinde yapılan ilk eser olmasıdır.

 

11-) Moriça Han

 

1551 senesinde yapılan Han, Başçarşı’da yer alan önemli bir bölge. Halk arasında "Han-ı Atik "olarak adlandırılan altı kapılı bedesten medresenin az ilerisinde bulunmaktadır. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. İki katlı Moriça Han, ıhlamur ağacının altında, yorgunluk kahvesi içebileceğiniz en güzel yerlerden birisi.

 

12-) Ulusal Kütüphane

Önceleri belediye binası olarak kullanılmış bu görkemli bina, 1949 senesinde kütüphaneye dönüştürüldü. Başçarşı’ya yakın bir mesafede yer alıyor.

 

13-) Bosna Milli Parkı (Vrelo Bosne)

Her adımı Tefekkür… Burası, Igman Dağı eteklerinde yer alan milli park. Saraybosna’nın doğal açıdan en güzel bölgesi olarak kabul edilmektedir. Etrafında bulunan ekolojik zenginlik, küçük şelaleler, köpüren kaynaklar, yürüyüş yolları, küçük köprüler ve doğal güzelliğiyle etkileyici bir yer. 15 dakikalık yürüme mesafesine bir otel bile bulmak mümkün.

 

 

14-) Latin Köprüsü

 

Milli Kütüphane’nin hemen karşısında bulunan Latin Köprüsü, 1. Cihan Harbi’nin başlamasına sebep olan Avusturya Macaristan Prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikasta uğradığı yer. Bosna’da belki de görülmesi gereken en mühim yerlerden biri.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe 14:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Aralık 2019