THY - Konya

Sanayicinin hedefi savunmada yerli üretim

Savunma sanayiine ilgi artıyor. Sanayiciler tamamen yerli savaş uçakları ve tank motorları üretmeyi temel alıyor.

13 Ekim 2017 Cuma 09:03
Sanayicinin hedefi savunmada yerli üretim

BUĞRA KARDAN  -  Savunma sanayiinde yeni fikirlerin ele alındığı, projelerin hayata geçirildiği bu dönemde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından önemli bir adım atıldı. Dernek Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi ile yerli İHA’ları, tüfekleri, uçakları ve tankları ele aldı. ‘Niçin Dönüşüm’, ‘Nasıl Dönüşüm’, ‘Ne’ye Dönüşüm’ ve ‘Türkiye’nin Dönüşümü’ ana başlıklarının tartışıldığı zirve ile ilgili Yeni Akit’e açıklamalarda bulunan MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, şu aşamada hem müşteri hem de üretim anlayışını hem de rekabet şartlarını yeniden şekillendirmek gerektiğini vurguladı. Asmalı, “Bundan böyle iyi olmalıyız, dünden daha iyi olmalıyız. Daha da ilerlemeliyiz.” dedi.

Asmalı, zirvede savunma sektörüne değinileceğini anlattı ve “Bu sektör önemli. Bu sektörde merhale alınmalı. Bundan böyle hedefimiz ileri savaş uçakları üretmek olmalı. Öte yandan tamamen yerli, yüzde 100 yerli tank motoru üretilemiyor ülkemizde. Burada da başarılı olmalıyız. Burada tamamen yerli, yüzde 100 yerli üretim yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Vizyoner 17’de savunma sanayiinin yanında bilişim, tarım ve hayvancılık gibi sektörlere de temas edilecek. MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Şenocak zirvede bu sektörlerden önemli isimlerin konuk olacağına ve görüşlerini paylaşacağını bildirdi. Şenocak, şunları kaydetti:

“Yani 7 veya 8 sektör ile ilgili deneyimlere, fikirlere kulak vereceğiz. Bunun adedi Vizyoner’19’da 15 olabilir. Bizim için önemli olan sektörleri dönüştürmek, şirketleri dönüştürmek. Şirketler dış dünyaya daha da açık olmalı, içe dönük olmamalı. Biz içe dönük olamayız. Tabii dönüşümü kalıcı kılmak ve maneviyattan kopmamak da önemli.”

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ HAZMEDİLEMİYOR

Türkiye her alanda atılım yapıyor, başarı elde ediyor. Atılımın ve başarının gerek Avrupa ülkelerini gerek ABD’yi tedirgin ettiği dile getiriliyor.

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, bu konuda “Türkiye’nin büyümesi hazmedilemiyor. Türkiye’nin artan ağırlığı hazmedilemiyor. Rahatsızlar. Çünkü ülkemizi yönetemiyorlar, ülkemize yön veremiyorlar. Çünkü karşılarında koalisyon yok, karşılarında gelip giden iktidarlar yok.” yorumunu yaptı. MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Şenocak da “Ülkemizde devamlı büyüme var. Avrupa’nın ne yaptığı belli, FETÖ gibi terör örgütleri büyümeyi ve ilerlemeyi önlemeye çabalıyor. Ama başarılı olamayacaklar. Karşılarında yeni ve kuvvetli bir ülke var.” dedi.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 09:03

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü