''Batı'nın hedefinde Sünni İslam var''

İlhami Işık, bugünkü köşesinde Batı'nın Sünni İslam'ın önünü kesmek için darbelerle Şiilerin önünü açtığını ve bölgede mezhep çatışması planladığını yazdı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 15:13
''Batı'nın hedefinde Sünni İslam var''

ABD, İngiltere, Almanya ve diğer batılı devletlerin İslam coğrafyası üzerindeki 200 yıllık hain emelleri artık alenen ortaya konulmaya başlandı. Türkiye’nin yükselişini önlemek için kırk takla atan Batı, 15 Temmuz’da başarılı olamayınca Suriye’nin kuzeyinde el bebek büyüttüğü YPG/PKK' ya desteğe hız verdi. Ardından Barzani’ye alttan alta gaz vererek ‘bağımsızlık’ hayaliyle yeni kurulacak batı menşeli ‘Kürdistan’a zeminini hazırlamak istedi. Türkiye’yi güneyinden bir terör koridoru ile kuşatmak isteyen batı Türkiye’nin İslam coğrafyası ile olan bağlantısını kesmek ve bölgede Türkiye’yi etkisiz kılarak mezhep savaşına kapı açmak istiyor.

''İran'a operasyon'' başlıklı bugünkü köşesinde İran’ın bölgedeki hedeflerini ve batılı devletlerin mezhep savaşı planlarını yazan Star gazetesi yazarı İlhami Işık, 2010 yılında patlak veren Arap Baharı olaylarını hatırlatarak bölgede ABD başta olmak üzere batılı güçlerin yürüttüğü kirli oyunları göz önüne serdi.

BATI İÇİN ZİLLER ÇALMAYA BAŞLADI

Arap Baharı ile birlikte bir siyasi aktör olarak ortaya çıkan Müslüman Kardeşler Örgütü’nün küresel çapta bir deprem etkisi meydana getirdiğini belirten İlhami Işık, ''Batı dünyasının çıkarlarını temsil eden Arap diktatörlükler, bir anda geniş halk kitlelerinin kuşatmasında nefes alamaz hale gelince, bütün batı başkentlerinde alarm zilleri çalmaya başladı'' dedi.

''Müslüman Kardeşlerin şahsında dünyayı sarsacak yeni bir Sünni Müslüman dalgası, çok ciddi siyasi sonuçlar doğurmaya gebeydi'' diyen Işık, öncülüğünü Müslüman Kardeşler’in yaptığı yeni hareketin, başta İsrail olmak üzere, Batı ve Körfez ülkelerini ciddi kaygı ve endişelere sürüklediğini belirtti.

BATI KARANLIK YÖNTEMLERİNİ UYGULAMAYA KOYDU

Kaygı ve endişe içerisindeki Batı’nın yine bildik ‘karanlık yöntemleri’ devreye soktuğuna işaret eden Işık, ''Darbe en bilinen ve sonuçları itibarıyla en garantili yoldu. Bunu defalarca deneyip sınadıkları için, sonuçlarını kestirmek daha kolay olabiliyordu. O nedenle hemen harekete geçtiler'' dedi ve şu bilgileri verdi;

''- Mısır’da darbe yaptılar. Mısır, Müslüman dünyası için her zaman merkezi bir özelliğe sahipti. Darbe ile en sert tavır konuldu ve herkese gözdağı verildi.

- Mezhep çatışmalarını körüklemek, amacı ile ‘şeytanlaştırdıkları’ İran’la gizli görüşmeler yaparak radikal Sünni İslami dizginlemek için Şii yapıların önünü açtılar.

- Sünni İslam kaynaklı iktidar, parti veya örgütleri düşman potasına koydular. Misal, Türkiye ve Tunus gibi. Buralarda da iktidarı farklı yol ve yöntemlerle devirmenin ince hesaplarını adım adım örmeye başladılar.''

2012 yılının 12 Eylül’ünde Libya’da büyükelçinin öldürülmesi ile bu stratejilerin hayata geçirildiğini ifade eden Işık, bu olayın ardından ABD Dışişleri Bakanı, ABD Savunma Bakanı, CIA Başkanı ve ABD’nin tüm güvenlik direktörlerinin istifa ettiğini anımsatarak ''Sadece Başkan Obama ve Yardımcısı Biden kaldı'' dedi.

TÜRKİYE GÖRDÜ AMA…

Işık ''Böylesine büyük bir operasyon ile strateji değişikliğini Türkiye gördü'' diyerek Türkiye’nin sadece Kürt meselesi üzerinden kendisine zarar geleceği hesabını yaptığını ve önlem olarak da 'çözüm sürecini' hayata geçirdiğini belirtti.

Batı’nın yeni strateji değişikliği ile ‘Sünni İslam’ı hedefe koyduğunu aktaran Işık, Şii hilalin önünün açıldığını ve bunun için Batı’nın Suriye’de Esad’ın yaptıklarına ses çıkarmadığının altını çizdi.

BATI’NIN YENİ PROJESİ: ILIMLI İSLAM

Şimdilerde Batı’nın yeni bir strateji daha geliştirdiğini belirten Işık, ''Bu strateji ‘Ilımlı İslam’ olarak kendini ifade ediyor yani ‘Ilımlı Sünnilik’ ve ‘Ilımlı Şiilik’ '' dedi.

Işık, ABD’nin İbadi’yi ılımlı Şiilik üzerinden örgütlediğini ve 2018’de mutlak iktidar olmasını istediğini belirtti.

SALDIRI KÜRESEL OLACAK

Suudi Arabistan’da yaşanılan gelişmelerin bu yönde olduğunun altını çizen Işık, ''Bugünü artık İran ve Şii hilaline karşı, tüm coğrafyayı sahaya indirme döneminin başlangıç günü olarak görmek gerektiği herkes açısından doğru olacak inancındayım ve bu tabloyu doğru okumak ona göre önlem ve pozisyon almak gerekir. Başta ABD ile bölge ülkelerinin ‘yeni oyun sahasında darbe yememek’ için önlemleri şimdiden almak, artık elzemdir. Bu saldırı küresel olacaktır'' dedi.

Haber Tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi 15:13

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Aralık 2018