THY - Kabin Kıyafetleri Lansman

Sağlıklı uzun ömür için

Sağlıklı olmanın ve hayatta daha fazla yıl geçirebilmenin anahtarı, zeytin ve zeytinyağı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 09:26
Sağlıklı uzun ömür için

Türk mutfağının vazgeçilmez bir gıdası olan zeytinyağının, insan sağlığı üzerindeki etkileri, zeytinyağı kullanımının yaygın olduğu Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlar yaşam sürelerinin daha uzun olduğuna dikkat çekiyor. Zeytinyağı sadece zeytin ağacı meyvelerinden elde edilen ve hiçbir kimyasal işlem görmeden doğal olarak tüketilebilen tek yağ. 

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Ömrü uzatıyor, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor, doğal bir anti-aging etkisi yapıyor. 

Sağlık için faydası kanıtlanmış olan bitkisel yağların beslenmemizin temeli olması gerekir. Bunlardan zeytinyağı mucize bir besindir. Mümkün olduğunca yemeklerin zeytinyağı ile yapılması gerekir. Çünkü tüm dünyada önerilen en sağlıklı beslenme şekli olan Akdeniz tipi beslenmenin temelinde de zeytinyağı vardır. 

KALP İÇİN KORUYUCUDUR 

Zeytinyağı tekli doymamış bir yağ türüdür ve öncelikle kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Çünkü tekli doymamış yağ asitleri kan kolesterolü LDL'yi düşürür ve iyi kolesterol dediğimiz, damarlarımız için koruyucu olan HDL'yi yükseltir. Kan yağları yüksek ve kalp-damar hastalığı gelişme riski olan kişilerin tüketmesi oldukça faydalıdır. Çocukların gelecekte sağlıklı bireyler olabilmeleri için dengeli bir beslenme düzenine ve hareketli yaşam tarzına sahip olmaları büyük önem taşıyor. Sağlıklı beslenme çocuğun bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi üzerinde önemli rol oynuyor. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları önlemede de oldukça etkilidir. 

ZEKAYI GELİŞTİRİYOR 

Zeytinyağı içeriğindeki yağ asitleri ve E vitamini sebebiyle zekâ gelişimine katkıda bulunuyor. Zeytinyağının düzenli tüketimi sinirlerdeki akışkanlığı doğru biçimde sağlamaya, hafızayı kuvvetlendirmeye, beyin hücrelerinin yenilenmesine, öğrenme kabiliyetinin ve okul başarısının artmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden okul çağı çocuklarında kilo ve yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte günlük beslenmede, evde yapılan yemek ve salatalarda 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı kullanmakta fayda vardır. 

Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre; Türkiye'de uzun ömürlü insanlar Aydın'ın Nazilli ilçesinde yaşıyor. Bunun da en önemli sebebi burada yaşayan insanların yiyeceklerinin en başında doğal zeytinyağı, zeytin ve incir geliyor.  Nazillide yaşayan 80 yaş üzeri insanlar sağlıklı beslenin ama sevmeyi ve şükretmeyi de unutmayın diyorlar. 

Türkiye'de ortalama hayat süresi 70 yıl ama Nazilli'de tam tersi bir durum var. Hem daha yaşlılar hem de daha sağlıklılar. Öyle ki 100 yaşın üzerinde hayat süren insanlar var. Durum böyle olunca da bilim insanları bu işin sırrını öğrenmenin peşine düşmüş. Nazilli'nin temiz oksijeni, dağlarında yetişen zeytinlerin bereketi zeytinyağı ile şifaya dönüşüyor. Ovalarında yetişen incirin meyvesindeki aromatik bal buranın insanını, uzun ömürlü ve sağlıklı yapıyor. Yunanistan'ın Ikaria adası ölümsüzlük şehri olarak sunulsa da bizim de Nazillimiz var. 100 yaşın üzerinde yaşayan insanlar, "Kuş sütüne gerek yok. İncir ve zeytinyağı olsun' yeter diyor. 

Yemyeşil bir ova, rengarenk bir atmosfer dağları zeytin ağaçları sarmış, biraz altında kestaneler, biraz daha aşağı ovaya doğru inince incirler, portakallar, elmalar en bereketli, en sağlıklı meyveler.

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 09:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018