S-400 erteleme yalanı seçim manipülasyonu

Türkiye’nin, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi yaklaştıkça vatandaşlar üzerindeki algı operasyonları da artmaya başladı. İstanbul seçimleri öncesinde vatandaş üzerinde algı operasyonu yapmak isteyenler “S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi ertelendi” yalanına sarıldı.

21 Mayıs 2019 Salı 10:06
S-400 erteleme yalanı seçim manipülasyonu

 Oğuzhan Gültekin  Ankara 

Türkiye’nin, Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi yaklaştıkça, Türkiye üzerinde oluşturulmak istenen baskılar da artmaya başladı. Amerika tarafından birçok tehdit ve yaptırımla karşı karşıya kalan Türkiye kararlı duruşundan taviz vermezken, şimdi de hava savunma sistemlerinin teslimat tarihinin ertelendiği yalanlarıyla algı yaratılmaya çalışılıyor. İstanbul seçimleri öncesinde vatandaş üzerinde algı operasyonu yapmak isteyenler “S-400 hava savunma sistemlerinin teslimat tarihi ertelendi” veya “alım durduruldu” şeklinde iddialarla milletin İstanbul için vereceği kararı etkilemeye çalışıyor.

S-400 gecikecek yalanı İstanbul seçimi öncesi algı operasyonu

Bu yalanların tamamının Amerika merkezli olduğunu belirten Araştırmacı-Gazeteci Rusya Uzmanı Saslanbek İsaev, “S-400’lerle alakalı çıkan yalan haberler İstanbul seçimi öncesi yapılan bir kara propaganda çalışması ve manipülasyondur. Türkiye ve Rusya arasındaki dostluk bağları çok güçlü. S-400’lerle alakalı anlaşmalar imzalandı, her şey hazırlandı. Bu tür söylemler İstanbul seçimi öncesi gerçekleştirilen algı operasyonudur. Zaten bu haberlerin kaynağına indiğiniz zaman küresel haber kanallarını görürsünüz. Türkiye içerisindeki muhalifleri ve bu küresel haber kanallarını gözlemlediğiniz zaman ortaya atılan yalanın kaynağı kendini belli eder. Türkiye, Rusya arasında bir sorun olsaydı bunlar zaten yetkililer tarafından dile getirildi” dedi.

S-500’ün ortak üretiminde engel yok

Türkiye ve Rusya arasında ortak yapılması planlanan S-500 hava savunma sistemleriyle ilgili görüşlerini de paylaşan Araştırmacı-Gazeteci Rusya Uzmanı Saslanbek İsaev, “Rusya menşeli bir araba markası şu anda Türkiye’de üretim yapıyor. Rusya’da düşen uçak da yerli olmasına rağmen birçok parçası dışarıdan gelmişti. Eğer bir şeyi üretmek istiyorsanız ve daha iyi teknoloji ile daha az maliyetim olsun diyorsanız bunu diğer ülkelerle anlaşarak elde edebilirsiniz. İki ülkenin de isteği doğrultusunda üretim yapılabilir. Bu yüzden bu silahların ortak yapımında herhangi bir engel görünmüyor. Rusya ve Türkiye bu tür konuları masada konuşabilen ve halledebilen iki büyük ülkedir. Ülkeler küresel piyasalarda bu tür konularda işbirliği yapabilir. Türkiye bugün kendi füzelerini üretebiliyor. Alt yapısı var. Bu anlaşmalarda daha çok iki lider arasındaki dostluk ilişkisine bağlıdır. Liderlerin arası ne kadar iyi olursa ülkeler arası işbirliği o kadar iyi olur” şeklinde konuştu.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 10:06

YORUM YAZ

 • BatıleziciBatılezici25 gün önce
  Mert K.ardeş sen hâlâ güya müttefiki olduğumuz halde bize parasıyla satmadığı silahları PKK/PYD’ye beleşe veren ABD’ye inanıyor musun? ABD önce Suriye’de verdiği sözleri tutsun da inandırıcılığını bir ispat etsin bakalım.
 • Mert K.Mert K.28 gün önce
  "Baztılezici" boş laflara inanıyorsun, ABD niye tırssın? Adam diyor ki S-400 alırsan F-35 vermeyiz. Çünkü F-35 sırlarını Ruslar'a açık eder. NATO müttefiği olarak gider; NATO'nun en büyük düşmanı, NATO'nun kurulmasının amacı olan Rusya'dan silah alırsan benden silah isteme kardeşim diyor. F-16'larını, F-4'lerini, Sikorsky helikopterlerini, Chinook helikopterlerini, radarlarını, denizaltılarını, savaş gemilerini vs.. nasıl çalıştıracaksan çalıştır, artık benim sorunum olmaz diyor. Tercihini yap; ya NATO ya Rusya diyor, bunun ikisi birden olmaz diyor. Bunda tırsmakla alakalı ne var? Sen bilirsin diyor adamlar.
 • BatıleziciBatılezici28 gün önce
  Ha, Mert K.ardeş, o yüzden haydut ABD üçbuçuk atıyor… Sahi bu haydutlar savunma silahından neden bu kadar rahatsızlar acaba, CHP’den birileri yine ABD’yi Türkiye’ye müdahaleye davet etti de bu zorlaşmasından mı kaynaklanıyor acaba S-400 rahatsızlığı?
 • Mert K.Mert K.28 gün önce
  Geldiği zaman görürsün, "Batılezici"" Kardeş, uzaya mı fırlıyor, 7.kat göğe mi görürüz? S-400'lerin 1 tane, bak çok değil 1 tane Amerikan füzesi vurmuşluğu var mı? Patriot sahada kendini kanıtlamış bir sistem ama S-400'ün becerileri hep lafta, gerçekte bir icraatı yok.
 • dumanlıdumanlı28 gün önce
  yorumcular neyi tartışıyorsunuz seçim dediğinize bir ay var. ozaman ne olacağını görürüz. biz nasrettin hocanın kiremitçi ve çiftçi damatları gibiyiz yağmur yağarsa sergideki kiremitlerimiz kötü olacak yağmur yağmazsa tarladaki buğdayımız kuruyacak. s400 leri alırsak amerikayla almazsak rusyayla papazı bulacağız. birileri bizi ketempereye getirdi düşünün kimler acaba
 • AnigzelAnigzel28 gün önce
  gelirde rahatlarız tehditlerde azalır
 • BatıleziciBatılezici28 gün önce
  Nereye fırlıyormuş, Euro, Dolar Mert K.ardeş? S-400 gibi uzaya mı fırlayacak? Ne olurmuş, ABD’den daha yeteneksiz Patriotlara ve uçaklara daha fazla döviz ödemeyip daha yetenekli Rus füzesi ve uçaklarına daha az döviz ödersek? Döviz ihtiyacımız mı artar?
 • BatıleziciBatılezici28 gün önce
  Algı operasyonlarının gönüllü kurbanı Murat… Eminim S-400’lerin iptal olmasını umuyorsundur. Sırf Erdoğan yönetimini kötü göstermek için bile ABD’den müdahale dilenmek, insanda nasıl bir alçaklık duygusu oluşturuyordur, tahmin bile etmek istemem…
 • EKOLL EKOLL 28 gün önce
  Bir ayı bulmadan gelecektir. İzleyin.
 • Mert K.Mert K.28 gün önce
  Böyle bir yalan varsa, bu yalanı iktidara yakın olanlar yayıyordur. Çünkü, S-400 Türkiye'ye geldiği anda Dolar/Euro fırlayacak, Amerika ambargo uygulayacak ve ekonomi daha da kötü olacak. Yani Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli. O halde ekonomiyi ayakta tutmak ve yabancı yatırımcıyı kaçırmamak için, S-400 gelmeyecek gibi yalan haberler yapılıyor. S-400'ün gelmesi hem de seçimden evvel gelmesi muhalefetin işine gelir.
 • koçkoç28 gün önce
  İYİDE KARDEŞİM BU YALANI YAZAN KİMSE NEDEN HESAP SORULMUYOR? BU DEVLET İŞİ, BU MİLLİ DAVABU YALAN HABERLER EKONOMİMİZE TERS ETKİ YAPIYOR BU HAİNLERİN YALANLARI YANLARINA KARMI KALIYOR HEP? İŞTE BU YÜDEN KÜSTAHLIKLARINA HEP ARTARARAK DEVAM EDİYORLAR.
 • Yusuf canYusuf can28 gün önce
  Resimde görülen savunma sistemi in boruları kullanım suredidolduktan sonra seneler önce kahrolsun rmpetyala in deyip şimdi ABD ye tek laf edemiyen kartı bir tarafına girecek
 • MuratMurat28 gün önce
  Bakalım s_400 iptal olunca ne yazacaksınız.
 • CemCem28 gün önce
  Seçim 23 haziranda. Reiz de zaten haziranda teslim edilir demişti. O zaman seçimden önce teslim alınsın ki biz de babayiğit görelim
 • Bir abd-i aciz.Bir abd-i aciz.28 gün önce
  CHP siyaset tarihinin çöplüğüne veya da mezarlığına doğru emin adımlarla gidiyor. Bir el tarafından götürülüyor. CHP'nin gerçek sahipleri böyle istiyor çünkü. Çünkü miadı doldu. Anladınız zannedersem. Gelişmeler buna göre olacak. Bir bakteri olarak arz ederim.
 • Aydan Aydan 28 gün önce
  İstanbul seçimleri öncesinde vatandaş üzerinde algı operasyonu yapmak isteyen köpekler allaha savaş açan rockefeller ve rothschild şeytanlarının Katil kuklası amerikanın köpekleridir, niyetleri Türkiye'yi, canım ülkemiçok kimlikli cinayet ve harami şebekelerinin önüne atmaktır. Allah fırsat vermesin bu Türkiye'yi işgale ettirmek isteyen alçaklara, vatan haini chp ve chpgillere, ışidci fetöcülere, ..çocuğu pkk ya.
 • YazYaz28 gün önce
  Antepte işsiz genç kendini yaktı

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019